Dünya halklarının azılı düşmanı emperyalist ABD Başkanı Trump, son kararlarının birinde Küba’yı yeniden „terörü destekleyen ülkeler“ listesine aldı. Küba yönetimi karara „ikiyüzlü ve sinik“ sözleriyle tepki gösterdi.

Şevket Dalboy

Emperyalist ABD’nin haydut Başkanı Donald Trump, görev süresinin dolmasına dokuz gün kala Küba’yı yeniden „terörü destekleyen ülkeler“ listesine aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba’nın „ABD kaçaklarını ve Kolombiyalı isyancı liderleri barındırarak uluslararası terörizmi destekleyen mütekerrir eylemleri nedeniyle“ listeye alındığını idda etti!

Terörün ana finansmanı ABD’dir!

Pompeo, „Bu eylemle Küba yönetimini bir kez daha sorumlu görüyor ve açık bir mesaj gönderiyoruz: Castro rejimi uluslararası terörizme verdiği desteğe ve ABD yargısını yıkma girişimlerine son vermeli“ dedi.

„ikiyüzlü ve sinik“

Havana yönetimi, ABD’nin Küba’yı „teröre destek veren ülkeler“ listesine yeniden eklemesini kınadı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, „ABD’nin Küba’yı teröre destek veriyor gibi gösterdiği ikiyüzlü ve küçümseyici kararını kınıyoruz.“ ifadesini kullandı.

Rodriguez, ABD’nin bu siyasi fırsatçılığının, terörün verdiği zararlar nedeniyle gerçekten endişelenenler ve terör mağdurları tarafından fark edildiğini belirtti.

Trump’ın selefi Barack Obama Küba’yı 2015 yılında 1982 yılından bu yana bulunduğu „terörü destekleyen ülkeler“ listesinden çıkartmıştı. Küba’ya yönelik ekonomik yaptırımları da gevşeten Obama, iki ülke arasında yakınlaşma adımları olarak görülen yumuşama politikalarını uygulamaya koymuştu. Ancak ABD Başkanı Trump göreve gelmesiyle birlikte bu sürece son vermiş ve yaptırımları yeniden sertleştirmişti.

Küba uluslararası finans işlemleri konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya!

ABD’nin 20 Ocak’ta görevine başlayacak olan seçilmiş başkanı Demokrat Joe Biden’ın ise Obama’nın izinden gitmesi bekleniyor. Biden’ın Küba’yı söz konusu listeden çıkarabileceği ancak bunun aylar sürebileceği belirtiliyor. Listede Küba’nın yanı sıra İran, Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor. Listede bulunan ülkeler yurt dışı yatırımları ve uluslararası finans işlemleri konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

ABD yönetiminin Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarması, yaklaşık yarım asır önce kesintiye uğrayan iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normale döndürülmesi amacıyla başlatılan süreçte o dönemde atılmış en önemli adım olmuştu.

Sudan’ın geçen haftalarda çıkartıldığı ABD’nin teröre destek veren ülkeler listesinde, yeniden eklenen Küba ile birlikte İran, Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor.