Almanya Başbakanı Angela Merkel tam kapanma önlemlerinin Nisan ayı başındaki Paskalya yortusuna kadar yürürlükte kalmasını istediğini ifada etti.

Ümit Kalın

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinin meclis grup toplantısındaki kaynaklara dayandırılan haberine göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya’da Aralık ortasından bu yana yürürlükte olan tam kapanma önlemlerinin Nisan başındaki Paskalya yortusuna kadar devam etmesini istiyor.

Alınan bilgiye göre Merkel, „İngiltere’de ortaya çıkan virüsü durduramamız halinde Paskalya’ya kadar bugünkünün on katı vaka ile karşı karşıya kalırız. Sekiz-on hafta daha sert önlemleri uygulamamız gerekiyor“ dedi.

Almanya’da Başbakan Merkel ile geçen hafta bir araya gelen eyalet başbakanları, hem önlemleri sıkılaştırmış hem de yürülükteki önlemlerin ilk etapta Ocak sonuna kadar devam etmesini kararlaştırmıştı. Eyalet başbakanları ile federal hükümet temsilcilerinin 25 Ocak’ta bir toplantı daha yaparak hem durumu değerlendirmesi hem de önlemlerin yürürlükte kalıp kalmayacağı konusunda karar vermesi bekleniyor.