Almanya’nın doğusundaki Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti İçişleri Bakanı Lorenz Caffier bir Irkçıdan silah satın aldığının ortaya çıkması üzerine görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Şevket Dalboy

Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti’nin İçişleri Bakanı Lorenz Caffier Irkçı olduğundan şüphelenilen bir kişiden silah satın aldığı için görevini bıraktı.

„Gerekli olan otoriteye sahip değilim“

Bakanlığın Facebook sayfasından istifa ettiğini duyuran Caffier artık içişleri bakanlığı görevini sürdürmesi için „gerekli olan otoriteye sahip olmadığını“ belirtti.

Güstrow kentinde polislerin de silah talimi yaptığı bir poligonu işletiyor.

2006 yılından bu yana eyalet içişleri bakanlığı görevini yürüten Caffier av tutkusuyla öne çıkıyordu. Güstrow kentinde polislerin de silah talimi yaptığı bir poligonu işleten silah satıcısından tabanca satın alan Caffier, satışın gerçekleştiğinde satıcının aşırı sağcı olduğuna dair bir bilgisinin olmadığını ileri sürdü.

„Satın almam değil, o sırada yaptıklarım yanlıştı. Bunun için özür dilerim“

Silahı satın aldıktan bir yıl sonra söz konusu satıcının Irkçı bağlantının gündeme geldiğini ifade eden Caffier,  „Satın almam değil, o sırada yaptıklarım yanlıştı. Bunun için özür dilerim“ dedi.

“Son günler dayanılmaz ağır geçti.“

İstifa ederek, ailesini ve yakın çevresini de güvence altına almak istediğini kaydeden Caffier, son günlerin „dayanılmaz ağır“ geçtiğini ifade etti.

„Bu ithamı kesinlikle reddediyorum“

Yaşananlardan sonra kendisinin aşırı sağla bağlantılı olarak gösterilmesini „aşırı büyük bir yük“ olarak tanımlayan Caffier, „Bu ithamı kesinlikle reddediyorum. Kesinlikle saçmalık“ diye konuştu.

Caffier eyalet milletvekiliğinden ise istifa etmeyeceğini belirtti. Eyalet Başbakanı Manuela Schwesig, Caffier’i eyalet başbakan vekili olarak atamıştı.

CDU’lu politikacı, eyaletin ilgili kurumlarının da kendisini bu konuda uyarmadığını ifade etmişti.