Federal Almanya’da Aralık ayında hükümeti devirmeyi planladıkları suçlamasıyla operasyon düzenlenen „İmparatorluk Vatandaşları“ tekrar polisin hedefindeydi.

Yasin Konyalı

Çeşitli eyaletlerde eş zamanlı gerçekleşen baskınlar da polis memurlarınında yaralandığının altı çizildi.

Özel tim polisine ateş açıldı

Almanya’nın lokomotif eyaletlerinden biri olan Baden-Württemberg’in Reutlingen kentinde bir özel tim polisine ateş açıldığı, polisin hafif yaralandığı kaydedildi. Başsavcılık, polise ateş açan kişinin ise tutuklandığını açıkladı.

Almanya’nın yedi eyaleti ve İsviçre’de 19 kişiye yönelik arama gerçekleştirildi.

Resmi makamlardan operasyonlara dair ayrıntılı açıklama yapılmazken Alman kamu yayıncılık kuruluşları WDR ve NDR ile Süddeutsche Zeitung gazetesi, operasyonlarda Almanya’nın yedi eyaleti ve İsviçre’de 19 kişiye yönelik arama gerçekleştirildiğini bildirdi. Spiegel dergisi de 22 ev ve binanın arandığını kaydetti.

Aralık’taki operasyonun devamı niteliğinde

Dün gerçekleşen baskınların, geçen yıl Aralık ayı başında Almanya’nın çeşitli eyaletleri, Avusturya ve İtalya’da gerçekleştirilen geniş kapsamlı operasyonun bir devamı niteliğinde olduğu bildirildi. Aralık ayındaki operasyonlarda hükümeti devirmek için plan yaptıkları suçlamasıyla 25 kişi tutuklanmıştı.

Almanya Federal Cumhuriyeti ve demokratik yapılarını tanımıyor.

„İmparatorluk Vatandaşları“ adı verilen grubun mensupları, Almanya Federal Cumhuriyeti ve demokratik yapılarını tanımıyor. Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatının verilerine göre İmparatorluk Vatandaşları ve benzer ideolojideki „Özyönetimciler“in taraftar sayısı geçen yıl 2 bin kişi artarak 23 bine yükselmişti.