Aşırı sağın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden güçlenerek çıkması ve erken seçimlerin ilan edilmesinin ardından, Fransa genelinde geniş çaplı protesto gösterileri düzenlendi. Aşırı sağın Fransız Parlamentosu’nda da güç kazanmasından endişe eden halk, sokaklara döküldü.

6-9 Haziran tarihlerinde Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde gerçekleştirilen AP seçimlerinde aşırı sağcı partiler önemli bir başarı elde etti. AB’nin önde gelen ülkelerinden Fransa’da, aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN), Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın oylarından iki kat fazla oy alarak zafer kazandı. Bu sonuçların ardından Cumhurbaşkanı Macron, meclisi feshederek, 30 Haziran ve 7 Temmuz’da yapılacak erken seçimleri ilan etti.

Le Pen’in partisinin diğer aşırı sağcılarla ittifak arayışında olması ve birinci güç olarak çıkması ihtimali, hatta başbakanı çıkarma olasılığı, halkı sokağa döktü. İlk gösteriler sabah saatlerinde Bayonne, Toulon ve Valenciennes’te yapılırken, başkent Paris’te öğleden sonra düzenlenen gösteriye 50 binden fazla protestocu katıldı. Polis, Fransa genelinde düzenlenen yaklaşık 200 gösteriye toplamda 350 bin kişinin katıldığını tahmin ediyor.

Protestolar, partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri tarafından organize edildi. Güvenliği sağlamak üzere yaklaşık 21 bin polis görevlendirildi. AFP muhabirinin bildirdiğine göre, Nancy’deki gösteride eylemciler “Cumhuriyet ateşler içinde” ve “Aşırı sağcılar ölümcül bir tehlike” yazılı pankartlarla tepkilerini dile getirdi. Eylemde yer alan genç öğrenci Ariane Guinamad, “Le Pen’in Ulusal Birlik’i beni gerçekten korkutuyor” dedi. Reims’ta ise 20 yaşındaki genç bir gösterici, bir kadın ve lezbiyen olarak aşırı sağcıların kendisi için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Paris’teki gösteriye katılanların “Herkese özgürlük, herkese eşitlik ve kardeşlik” yazan pankartlar taşıdığı ve “Filistin’e özgürlük” sloganları attığı bildirildi. 16 yaşındaki Türk ve Cezayirli ebeveynleri olan lise öğrencisi Nour Çekar, aşırı sağın büyük bir tehlike olduğunu belirterek, “Irkçılık ve İslamofobi konusuna kafa yoran sadece solcu ittifak. Ben özgür bir kadınım ancak başörtüm nedeniyle her gün hakarete uğruyorum” dedi.

Fransa’nın aşırı sağcı partisi Ulusal Birlik (RN), AP seçimlerinde genç aday Jordan Bardella ile yarışarak oylarını önceki seçime göre dört kattan fazla artırdı ve yüzde 31,5 oy aldı. Kamuoyu anketleri, Le Pen’in partisinin parlamento seçimlerinde de yüksek oy alacağını gösteriyor. Bu durumda parti, Fransa başbakanını çıkarabilecek güce erişebilecek.

Irkçı tehlikeye karşı duyarlı Fransız halkı, demokratik değerlerini savunmak için sokaklara çıkarak aşırı sağa karşı net bir mesaj verdi. Fransa’da demokrasi ve özgürlük mücadelesi, halkın kararlı duruşuyla devam ediyor.