5 Aralık 2022 – Almanya’nın Illerkirchberg kasabasında meydana gelen olayda, 14 yaşındaki Ece Sarıgül’ün hayatını kaybetmesine neden olan saldırgan, Ulm Eyalet Mahkemesi’nde görülen davada ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Saldırıda ağır yaralanan diğer kız çocuğu ise kurtulmayı başarmıştı.

Mahkeme, saldırganı „cinayet ve ağır yaralamayla sonuçlanan cinayete teşebbüs“ suçlamasıyla yargıladı. Saldırganın suçunu ağır bulan mahkeme heyeti, ömür boyu hapis cezasını kararlaştırdı. Bu karara göre, saldırganın Alman Ceza Yasası’na göre 15 yıl sonra ancak özel durumlarda denetimli serbestlikle salıverilebileceği belirtildi.

Mahkeme heyeti, saldırganın cinayette sergilediği „aşağılık“ tutumunu belirleyici olarak değerlendirdi. Saldırganın öncelikle kız çocuklarına selam verip onları kandırdıktan sonra aniden saldırdığına dikkat çeken heyet, saldırganın planını riske atmadan saldırıyı gerçekleştirdiğini ve cinayet suçlamasının sağlam delillerle desteklendiğini ifade etti.

Belediye çalışanını öldürmeyi amaçlıyordu.

Mahkeme heyeti, saldırganın asıl amacının belediyeye gitmek ve orada çalışan bir belediye memurunu öldürmek olduğunu belirtti. Saldırgan, bıçak alarak evinden çıktığında tesadüfen yakınından geçen kız çocuklarını gördü ve saldırıyı gerçekleştirdi.

Hakimlere göre saldırganın asıl amacı belediyenin bir çalışanını öldürmekti, nitekim hayatının kötü gidişatından söz konusu memuru sorumlu tutuyor, ondan intikam almayı amaçlıyordu. Eritreli mülteciye göre, gidip memleketinden kendine eş getirmesi için pasaportuna ihtiyacı vardı, ancak belediye çalışanı ona pasaportunu vermeyi reddetti. Pasaportuna hangi sebepten el konduğu konusunda ise bilgi verilmedi.

Sınırdışı edilecek mi?

Saldırganın cezasının bir kısmını tamamladıktan sonra ülkesine sınır dışı edilip edilmeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor. Sorumlu savcı, cezanın onaylanma sürecinin tamamlanmasının ardından sınır dışı işlemlerine karar verileceğini belirtti.

Savcılık ve Ece Sarıgül’ün ailesi ile saldırıdan kurtulan arkadaşının ailesi, saldırganın ömür boyu hapis cezası alması ve suçun „ağır“ olarak değerlendirilmesi taleplerini mahkemede dile getirdi. Her iki kız çocuğunun ailesi de davaya müdahil oldu ve sürece katıldı.