Federal Almanya’da 2018 yılından bu yana onlarca kişiye gönderilen „NSU 2.0“ imzalı ölüm tehdidi içeren Irkçı mektupları yazıp yolladığı iddia edilen bir kişinın gözaltına alındığı kaydedildi.

Şevket Dalboy

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de kimlği açıklanmayan bir kişi, „NSU 2.0“ imzalı ırkçıı tehdit mektuplarını gönderdiği şüphesiyle gözaltına alındı. Frankfurt Savcılığı ve Hessen Eyaleti Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, bir evde gerçekleşen aramanın ardından gözaltına alınan zanlının 53 yaşında işsiz bir Alman vatandaşı olduğu açıklandı.

Halkı kışkırtıcı, hakaretler içeren tehdit mektupları.

Yapılan açıklamada söz konusu şahsın, „2018 yılının Ağustos ayından bu yana ‚NSU 2.0‘ imzası ile Almanya çapında bir dizi, halkı kışkırtıcı, hakaretler içeren tehdit mektupları gönderdiğine“ dair ağır zan altında olduğu bildirildi. Yaklaşık üç yıldır Almanya’nın gündeminde olan tehdit mektupları, kamuoyunun da yakından tanıdığı medya dünyasından isimlere ve federal parlamento ile Hessen eyalet parlamentosunun bazı milletvekillerine gönderildiği biliniyordu.

Polis bilgisayarındaki bilgilere erişmişler!

Konunun çarpıcı bir başka boyutu da, bu mektupları yazıp gönderen suçlu ya da suçluların büyük olasılıkla polise ait bilgisayarlardaki bilgilere ulaşmış olmaları.

Zanlı Irkçı suçlardan sabıkalı


Frankfurt Savcılığı ile Hessen Emniyet Teşkilatı’nın açıklamasında, Berlin’de gözaltına alınan zanlının geçmişte çok sayıda aşırı sağcı suçtan yargılanarak, mahkeme tarafından çeşitli cezalara çarptırıldığı bildirildi.

Halkı kışkırtma, anayasaya aykırı örgütlerin işaretlerini kullanma, tehdit ve hakaret suçlarından soruşturma.

Pazartesi günü zanlının evinde yapılan aramada ele geçirilen veri taşıyıcıların inceleme altına alındığı ve söz konusu kişi hakkında halkı kışkırtma, anayasaya aykırı örgütlerin işaretlerini kullanma, tehdit ve hakaret suçlarından soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Zanlı polis teşkilatında görevli değil

Savcılık ile Emniyet Teşkilatı’nın çok detaylı ve uzun süreli ortak tahkikatları neticesinde zanlının kimliğinin tespit edildiği belirtilirken, şüphelinin hayatının hiçbir döneminde polis teşkilatında görev almadığı kaydedildi.

Almanya ve Avusturya’da 32 şahıs ile 60 kuruma yollandı

Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth geçen mart ayında yaptığı açıklamada, 133 tehdit mektubunun varlığından söz etmiş ve bunlardan 115‘inin „NSU 2.0“ imzasını kullanan kişi tarafından yazıldığını tahmin ettiklerini belirtmişti. Beuth, söz konusu mektupların siyaset ve medya dünyasından kişi ve kurumlara adreslendiğini ve bunların Almanya ve Avusturya’da 32 şahıs ile 60 kuruma yollandığını aktarmıştı. Ölüm tehdidi içeren mektupların çoğunluğunun e-posta ile, bazılarının ise faks, SMS ya da internetteki iletişim formları üzerinden gönderildiğinin altı çizildi.

Adresler polis bilgisayarından çıkmıştı!


Hessen Eyalet Emniyet Müdürü Udo Münch, tehdit mektuplarının gönderildiği kişilere dair adres bilgilerinin polise ait bilgisayarlardan elde edildiğinin ortaya çıkması üzerine patlak veren skandalın ardından görevinden istifa etmişti.