Kim kazanırsa kazansın, kaybeden yoksul dünya halkları olacak. Haydut yine haydutluğunu yapacaktır. Bu notu düştükten sonra Emperyalist ABD’de neler oluyor bir göz atalım. Trump, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada Demokratları “seçimi çalmakla” suçladı. Biden yaptığı konuşmada, “Sonuçlar konusunda iyimserim” dedi.

Sevket Dalboy

ABD’de dikkat çeken en önemli veri: Üniversite ve entellektüel birikimin ağır olduğu eyaletlerde BİDEN kazandı.

ABD’de bu yıl yapılan başkanlık seçimlerinde mektupla ve erken açılan seçim merkezlerinde oy kullanan seçmen sayısında bir rekor kırıldı.

100 milyondan fazla seçmen seçim gününden önce oy kullandı

Büyük oranda koronavirüs salgınının etkisiyle yaklaşık 100 milyon kişinin bu yöntemi tercih ettiği ve düne kadar oyunu kullandığı bildiriliyor. ABD’de başkan, doğrudan halkın oyları ile değil, seçimlerde halkın oyları sonucu kazanılan delegeler üzerinden belirleniyor. Seçilen delegeler, resmi olarak Aralık ayında başkanı belirliyor. 270 delege sayısına ulaşan aday başkanlığı da garantilemiş oluyor. Trump, Beyaz Saray’da ikinci ve ABD Anayasası’na göre son dönemi için aday olurken, Biden rakibini başkanlık koltuğundan etmek amacında. Büyük coğrafi yapısı sebebiyle farklı zaman dilimlerine bölünen ülkede, oy verme işlemi Alaska Yarımadası açıklarındaki Aleut Adaları’nda, çarşamba günü sona erecek.

Sandık başı anketlerine göre seçmen davranışı

Anket şirketi Edison Research, oy kullanan ABD vatandaşlarıyla yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre her 10 seçmenden 2’si koronavirüs pandemisinin, 3’ü ise ülke ekonomisinin yaptığı tercihte etkili olduğunu söyledi. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 50’si koronavirüs pandemisini kontrol altına almanın, ekonomiye zarar verse bile daha önemli olduğunu ifade etti. Yaklaşık yüzde 40’lık bir kesim ülkenin virüsü kontrol altına almak için gösterdiği çabaların “çok kötüye” gittiğini belirtti. Her 10 seçmenden 2’si gelecek nesillerin hayatının bugünkünden daha kötü, 5’i ise daha iyi olacağına inandığını söyledi. Her 10 seçmenden 7’si ise hangi adayı başkan seçtiğine eylül ayından önce karar verdiğini belirtti. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 90’ı ise bulundukları eyaletin oyları doğru sayacağına inandığını söyledi.

Her 10 kişiden 2’si, “ülkeyi birleştirebilecek” bir başkan arayışında olduğunu belirtirken her 10 kişiden 2’si de “kendi gibi insanları önemseyen” birini istiyor.


Biden: Olan biten, iyiye işaret ediyor

Delaware’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden seçim sonuçlarıyla ilgili tahmin yapmaktan kaçındı. Seçim gecesi tahmin yapmayı “yüzeysel” bulduğunu belirten Biden “ümitli” olduğunu söylemekle yetindi. Biden destekçilerinden aldığı habere göre Georgia ve Florida gibi eyaletlerde gençlerin, kadınların ve yaşı yüksek siyahların seçime “ezici bir çoğunlukla katılım gösterdiğini” söyledi. Biden “Olan bitenler, beni destekleyen taban açısından iyiye işaret ediyor. Ama göreceğiz” dedi.Trump Teksas’ta kazandı

Başkan Donald Trump, başkanlık seçimlerinde önem taşıyan eyaletlerden Teksas’ta seçimi kazandı. Haber ajansı Associated Press’in sayılan ilk oylar ve seçmenlere yaptığı ankete göre Trump Teksas’ta 38 seçici kurul üyesi kazanmış oldu. Trump’ın Teksas’ta seçimi kazanması bekleniyordu. 

Biden: Sonucun ne olacağı konusunda iyimserim

Demokratların adayı Joe Biden, kilit eyaletlerden olan Florida’yı kaybetmiş olmasına rağmen seçimi kazanacağına inandığını söyledi. Delaware eyaletinin Wilmington kentinde yaptığı konuşmada, “Bu seçimi kazanma  yolunda olduğumuza inanıyorum” dedi. Seçmenlerine “Kazanacağımıza güvenin” diye seslenen Biden, sabırlı olma çağrısında bulundu. Başkan Donald Trump ile kendisi arasındaki yarışın sonucunun belirlenmesinin biraz zaman alacağını belirten Biden, her oy sayılana kadar seçimin sona ermeyeceğine işaret etti. Biden, “Ben veya Donald Trump, kimin seçimi kazandığını henüz söyleyemez. Bu Amerikan vatandaşlarının kararıdır. Ama sonuçların ne olacağı konusunda iyimserim” dedi. 

Trump: Seçimi çalmaya çalışıyorlar

ABD Başkanı Donald Trump, oy sayımı devam ederken Twitter hesabından yaptığı açıklamada Demokratları “seçimi çalmakla” suçladı. Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Biz büyüğüz ama onlar seçimi çalmaya çalışıyorlar. Buna hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Sandıkların kapanmasının ardından oy vermek mümkün değil!” ifadelerini kullandı. Twitter ise Trump’ın mesajıyla ilgili olarak “yanıltıcı” uyarısında bulundu.

Trump Florida’yı kazandı 

Beyaz Saray için yapılan mücadelede ABD Başkanı Donald Trump, kilit eyaletler arasında bulunan Florida’da rakibi Demokratların adayı Joe Biden’ı geride bırakarak 29 seçiciler kurulu üyesi kazandı. Trump, kilit eyaletlerden Ohio’ya da kazandı.

Iowa’yı Trump kazandı

Haber ajansı Associated Presse (AP) sayılan ilk oyların ve seçmenlere yaptığı anketin sonuçlarına göre Iowa eyaletinde Cumhuriyetçilerin adayı ABD Başkanı Donald Trump seçimi önde tamamlayarak, altı seçici kurul üyesi daha kazandı. Iowa seçimin sonucunu belirleyecek “Swing States” adı verilen eyaletler arasında bulunuyor. 

Minnesota’da Biden önde

Haber ajansı Associated Presse (AP) sayılan ilk oyların ve seçmenlere yaptığı anketin sonuçlarına göre Minnesota’yı Demokratların adayı Joe Biden’ın Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın önünde olduğunu duyurdu. Minnesota seçimin sonucunun belirlenmesinde önem taşıyan “Swing States” (Sallanan Eyalet) arasında bulunuyor. 

Biden delege sayısını 209’a yükseltti

ABD başkanlık yarışında AP’nin tahminlerine göre Washington (12), Oregon (7) ve Kaliforniya (55), New Hampshire (4) eyaletlerini Joe Biden, Idaho (4) ve Utah (6) eyaletlerini ise Donald Trump kazandı. Böylece Biden’ın delege sayısı 209’a Trump’ın delege sayısı 118’e yükseldi.

Adayların tahminlere göre kazandığı eyaletler şöyle:

Biden: Washington (12), Oregon (7), Kaliforniya (55), New Hampshire (4), New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (3), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8), Kansas (6), Utah (6), Missouri (10)

Florida’daki Trump taraftarları

Trump Missouri’yi de kazandı

ABD Başkanı Donald Trump Missouri eyaletini de tahminlere göre kazandı. Böylece 10 seçici kurul delegesini daha kazanarak toplam delege sayısını 108’e yükseltti. Trump Teksas ve Florida eyaletlerinde de yarışı önde götürüyor. İki eyaletin toplam 67 seçici kurul delegesi bulunuyor. Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden ise şimdiye kadar 131 delege kazanmayı başarabildi. Biden 2016 yılı başkanlık seçimlerinde Trump’ın kazandığı eyaletlerden herhangi birini geri alabilmiş gibi gözükmüyor.

QAnon taraftarı Greene ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi

Cumhuriyetçi Parti adayı Marjorie Taylor Greene, Georgia eyaletinden ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi. 46 yaşındaki Greene, QAnon taraftarı olarak biliniyor. QAnon teorisi, dünya çapında organize olmuş pedofili ve satanist bir grubun çocukları kaçırma şebekesi oluşturduğunu ileri sürüyor. Teori, Demokrat Partili siyasetçilerin çocukların kanından elde edilen hormonlarla kendilerini tedavi ettirdiğine ve ABD devleti içinde Trump’ı devirmek için komplo kurulduğunu savunuyor. Greene seçim kampanyasını “Amerika’yı kurtar, sosyalizmi durdur” sloganıyla yürütmüş, tüfekle nişan aldığı videolar paylaşmıştı.

McBride ABD tarihinin ilk trans eyalet senatörü oldu

Delaware’deki yarışı kazanan Demokrat Partili Sarah McBride, ABD’de bir eyalet senatosuna seçilen ilk trans birey oldu.

Kansas Trump’ın

ABD Başkanı Donald Trump tahminlere göre Kansas eyaletini almayı başardı ve seçici kurul delege sayısını 98’e yükseltti.

Tahminlere göre hangi aday hangi eyaletleri kazandı?

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (3), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8)

Biden: New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Biden Virginia’yı kazandı

Demokrat aday Joe Biden ilk gelen sonuçlardan yapılan tahmine göre Virginia eyaletini kazandı ve böylece seçici kurul delege sayısını 16’ya yükseltti. Batı Virginia, Indiana ve Kentucky eyaletlerini kazandığı tahmin edilen Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın delege sayısı ise 24.

Tahminlere göre Batı Virginia’yı Trump kazandı

ABD başkanlık yarışında Trump tahminlere göre Batı Virginia eyaletini de kazanmayı başardı. Beş seçici kurul delegesini daha kazanan Trump böylece sahip olduğu delege sayısını 24’e yükseltti. Vermont’u kazanan Demokrat Partili aday Joe Biden’ın delege sayısı ise henüz 3. Biden Florida’da yarışı önde götürüyor.

ABD medyası: Trump Indiana’yı kazandı

CNN ve NBC televizyonu tahminlere göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Indiana eyaletini kazandığını duyurdu. Indiana eyaletindeki 11 seçici kurul delegesini kazanan Trump böylece delege sayısını 19’a yükseltti. ABD başkanlık seçimlerinde 538 seçici kurul delegesinden 270’ini kazanan aday seçim yarışını kazanmış oluyor. Seçilen delegeler, resmi olarak Aralık ayında başkanı belirliyor.

Vermont’u Biden, Kentucky’yi Trump kazandı

ABD başkanlık seçimlerinde eyaletlerde hangi adayın kaç delege kazandığı belli olmaya başladı. Oyların yüzde 16’sının sayıldığı Kentucky eyaletini tahminlere göre ABD Başkanı Donald Trump kazanırken Vermont eyaletini Demokrat Partili aday Joe Biden kazandı. Buna göre Trump Kentucky’den 8 seçici kurul delegesinin, Biden ise Vermont’tan 3 delegenin sahibi oldu.

Sahte aramalarla ilgili FBI soruşturma başlattı

ABD’de seçim günü bazı vatandaşlara otomatik sahte aramalar (robocall) ile “evde kal” çağrısı yapıldı. Sentetik bir kadın sesi ile gönderilen mesajda “Merhaba. Bu sadece bir test aramasıdır. Evde kalma zamanı. Güvende kal, evde kal” deniliyor. ABD İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) soruşturma başlattığını açıkladı. FBI soruşturma ile ilgili herhangi bir detay paylaşmadı. New York Başsavcısı Letitia James de aramalardan haberdar olunduğunu ve soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ayrıca ABD Federal İletişimler Komisyonu yetkilileri de durumdan haberdar olduklarını duyurdu.

Trump: Kazanmak kolaydır, kaybetmek zor

ABD Başkanı Donald Trump Virginia, Arlington’daki seçim kampanyası merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Trump seçimi kazanması ya da kaybetmesi halinde yapacağı konuşmayı düşünmediğini söyledi. Trump “Umarım bu ikisinden sadece birini yapmak durumunda olacağız ve biliyorsunuz kazanmak kolaydır. Kaybetmek asla kolay değildir, benim için değil” dedi. “Çok iyi hissediyorum” diyen Cumhuriyetçi aday seçim mitinglerinde sevgiyle karşılandığını belirterek “O mitinglerde sevgi vardı” dedi.

Joe BİDEN’dan son dakika açıklaması

ABD Başkan Adayı Joe Biden, geldikleri noktadan çok memnun olduklarını belirterek bazı eyaletlerde beklenmedik zafer aldıklarının altını çizdi.

“Seçimlerin sonuçlarını yarın sabaha kadar öğrenemeyebiliriz, ama bu karar ABD halkının kararıdır, hepinize çok teşekkür etmek istiyorum, hepiniz çok iyi iş çıkardınız. Bu demokratik sürece katılan herkese çok teşekkürler, çok sağolun. Gerçekten sabrınızı takdir ediyorum.”

Trump’tan ABD seçimleri açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump ise büyük bir zafer kazandıklarını belirterek “Bu gece bir açıklama yapacağım” dedi. Twitter hesabından konuşan Trump “İlerdeyiz ama seçimi çalmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz. Sandıklar kapandıktan sonra oy kullanılamaz!” dedi.

İşte Trump’ın konuşmasından öne çıkanlar;

First Lady’ye, aileme, Mike Pence’e teşekkür etmek istiyorum.

Tam da büyük bir kutlama için hazırlanıyorduk. Bir anda bütün sonuçlar durduruldu. Kelimenin tam anlamıyla hazırdık. Böylesine bir başarı. 

Florida’da kazanmamızı beklemiyorlardı, büyük bir farkla kazandık. Ohio’yu da kazandık. Texas’ı da kazandık. Şu anda bunları katmıyorlar. Georgia’yı da kazandık. 117 bin oy öndeyiz. Benzer bir şekilde Kuzey Carolina’da da öndeyiz.

Arizona’yı Biden’a saydılar, olabilir ama Trump bölgesi diyorlar, buradaki herkes Trump seçmeniymiş, değişebilir. 

Şunu düşünün 690 bin öndeyiz Pennysylvania’da ve onlar yakınından bile geçemezler. Yüzde 64’ü sayıldı ve onların bizi yakalaması imkansız neredeyse. Başkanınızı orada da seviyorlar.

Michigan’ı da kazanıyoruz. Baya öndeymişiz. Neredeyse 300 bin oy ve sandıkların yüzde 60’ı açılmış.

Texas Valisi ile görüştüm beni aradı tebrik etti, kazandığımı söyledi bana “ne oluyor? bu kadarına benzer bir şey görmedim” dedi. 

Bu gece aldığımız sonuçlar muazzam. Büyük farkla öndeyiz.

Florida muazzam bir başarıydı. Texas az önce bahsettim zaten. Ohio da öyle. Mükemmel bir eyalet, bayılırım. 

Büyük ihtimalle başkanınız ben olacağım.