Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusuna karşı gerçekleştirilen başarısız askeri isyanın ardından Wagner paralı asker grubuna çağrıda bulundu. Putin’in konuşmasıyla birlikte kriz değerlendirildi ve Wagner mensuplarına üç seçenek sunuldu.

Putin, ilk kez konuşmasında Wagner paralı askerlerine hitap ederek, „Bugün Savunma Bakanlığı veya diğer kolluk kuvvetleriyle sözleşme yaparak Rusya’ya hizmet etmeye devam etme veya ailenize ve yakınlarınıza dönme fırsatına sahipsiniz. İsteyenler Belarus’a da gidebilir“ şeklinde açıklamalarda bulundu.

Putin, Wagner savaşçıları ve komutanlarına „kardeş katlinden“ kaçınmaları nedeniyle teşekkür ederken, bu paralı asker grubunun çoğunun vatansever olduğunu ifade etti. Ancak, Putin konuşmasında isyanı organize eden Wagner lideri Yevgeniy Prigojin’e değinmedi.

Rusya lideri, krizi değerlendirerek orduya yönelik ayaklanmayı organize edenleri cezalandıracağını belirtti ve bu kişilerin askerlere ihanet ettiğini vurguladı. Putin, „Onlara yalan söylediler, onları ölüme ittiler“ dedi.

Putin, yaşanan isyanı Rusya’nın düşmanlarının istediği bir „kardeş katli“ olarak tanımlayarak, Kiev’deki Neo-Nazileri, Batılı patronları ve içerideki vatan hainlerini Rus askerlerinin birbirini öldürmesini istemekle suçladı. Rusya’nın düşmanlarının ülkenin içinde „kanlı bir iç kargaşa“ görmek istediklerini savundu.

Ayrıca Putin, isyan sırasında Rus pilotlarının ölümünü doğrulayarak, Moskova’ya ilerlemeye çalışırken hayatını kaybeden pilotlara övgüler yağdırdı. Resmi bir açıklama olmamasına rağmen, medyada çıkan haberlere göre üç helikopter ve bir uçağın düşürülmesi sonucu 13 pilotun öldüğü iddia edilmişti.

Putin’in kriz değerlendirmesi toplantısında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da hazır bulundu. Şoygu, isyanın hedefinde olan Wagner lideri Prigojin tarafından eleştirilmişti. Prigojin, askeri üsleri ele geçirmek amacıyla paralı askerlerin isyanı başlatmasının ardından Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov Prigojin, Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un kendisine teslim edilmesini istemişti. Ancak Putin’in toplantısında Gerasimov’un görüntülerde yer almadığı görüldü.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Wagner mensuplarının geri çekilmeleriyle sonuçlanan anlaşma kapsamında paralı askerlere herhangi bir cezai işlem uygulanmayacağını ve Prigojin’in Rusya’yı terk ederek Belarus’a gideceğini duyurmuştu. Ayrıca Kremlin’in açıklamasında, ordu yönetiminde herhangi bir görev değişikliği olmayacağı bilgisi yer almamıştı.

Bu son gelişmelerle birlikte Putin’in Wagner krizi üzerine yaptığı açıklamalar, Rusya’da yaşanan askeri isyanın ardından yapılan ilk resmi değerlendirmeleri içeriyor.