Avusturya’da Müslüman Kardeşler ve Hamas’la bağlantılı olduklarından şüphelenilen kişilerin ev ve işe yerlerine baskın düzenlendi. Baskınlar 60’tan fazla noktaya yapıldı.

Şevket Dalboy

Avusturya Mmakamları Müslüman Kardeşler ve Hamas’la bağlantılı olduğu gerekçesiyle aralarında özel konut, dernek, ofis ve işyerinin de bulunduğu 60’tan fazla noktaya baskın düzenlendi.

Viyana bağlantılı operasyon

Graz Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, pazartesi sabah saatlerinde düzenlenen baskınların bir hafta önce Viyana’da gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilintili olmadığı belirtildi.

”Terör örgütü üyeliği, kara para aklama ve terör finansmanı şüphesi”

Savcılık, terör örgütü üyeliği, kara para aklama ve terör finansmanı şüphesi ile 70’den fazla kişi hakkında soruşturma başlatıldığını, 30 zanlının ise acilen sorgulanacağını belirtirken, bazı konut, dernek ve şirketlerde de aramaların sürdüğünü açıkladı.

“Müslümanları korumak için”

Açıklamada, “Uygulanan önlemler daha ziyade dini, anayasaya aykırı ideolojileri yaymak için suistimal edenlere karşı Müslümanları korumaya da hizmet etmektedir” vurgusu yapıldı.

Müslüman vurgusu kullanılması müslümaları rahatsız ediyor!

Müslüman Kardeşler’in dini bir cemaat olmadığı, dini saiklere dayalı siyasi aşırılıkçılığı savunduğu belirtilen açıklamada, “Küresel faaliyet gösteren, radikal İslamcı, son derece Yahudi karşıtı bir örgütlenme” ifadelerine yer verildi. Açıklamalarda terör ile müslümanlığın aynı cümle içerisinde kullanılması müslümanları rahatsız ediyor.

Müslümanlarda terör görgütlerine tepki göstermeli

Graz Savcılığı örgütün temel amacının, dünyanın tüm ülkelerinde İslam hukuku (Şeriat) temelinde bir İslam devleti (hilafet) kurmak olduğunu belirtti. Açıklamada Müslüman Kardeşler’in Avrupa ve Kuzey Amerika’da hedeflerine ulaşmak için şiddeti reddeden bir tutum sergilediği, ancak mevcut soruşturmalar ışığında Suriye ve Irak’taki radikal İslamcı terörist gruplarla yakın ideolojik ve mali ilişkilerinin tespit edildiği kaydedildi.

Müslüman camia arasında da müslüman ismini kullanarak terör eylemleri yapanlara karşı ciddi bir tepkinin olmadığı düşünülüyor.