İç savaşın emperyalistlerin eliyle hüküm sürdüğü Libya’da istikrarın yeniden sağlanması için taraflar Tunus’ta bir araya geldi. BM Genel Sekreteri Guterres, “Libya’nın geleceği artık sizin elinizde” derken şlk kez doğruyu söyledi!

Şevket Dalboy

Libya’da çatıştırılan taraflar haftalar süren hazırlıkların ardından BM arabuluculuğuyla Tunus’ta yeniden siyasi müzakerelere başladı.

BM Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, pazartesi günü Tunus’ta Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile birlikte 75 Libyalı temsilcinin katılımıyla görüşmeleri başlattı. Williams, açılışta yaptığı konuşmada, „Yıllarca süren bölünme, yıkım ve çoklu krizlerden sonra yeni bir Libya’nın eşiğindeyiz” dedi.

Libya’yı böldüler, parçaladılar şimdide yönetmeye başladılar.

BM Genel Sekreteri António Guterres,  katılımcılara, Ekim ayı ortasında ateşkesin imzalanmasının ilk ve temel bir adım olduğunu belirterek, „Libya’nın geleceği artık sizin elinizde“ diye konuştu. Guterres, „BM bu konuda size yardımcı olacaktır” ifadesini kullandı.

Williams, görüşmeler başlamadan önce yaptığı açıklamada, „Tek bir müzakere ile Libya’nın tüm sorunlarının çözülemeyeceğini biliyoruz” dedi. Ancak Williams, tarafları Libya halkının günlük yaşamını etkileyen en acil sorunları ivedilikle çözmeye çağırdı.