Kahramanmaraş’ta 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD’ın verilerine göre, saat 04:17’de meydana gelen depremin merkez üssü Pazarcık ilçesi olarak açıklandı.

Kandilli Rasathanesi ise depremin merkez üssünün Gaziantep olduğunu duyurdu. Depremin yerin 7 km altında gerçekleştiği öğrenilirken, Doğu ve Güneydoğu’daki birçok ilde depremin hissedildiği belirtiliyor.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman’da yıkılan binaların olduğu öğrenilirken, bölgede en büyüğü 6,6 olmak üzere 78’den fazla artçı deprem meydana geldi. Toplam 10 ilde yıkıma neden oldu.

Depremin şiddeti Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’ı da sarstı. 10 kente bağlı ilçelerde ve köylerde de büyük hasar var. AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre, 1710 bina yıkıldı, 78 art.ı deprem gerçekleşti, 286 kişi hayatını kaybederken 2.323 kişi ise yaralı durumda.

Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Hasarlı binalara girilmemesi uyarısı yapılıyor.

Bölgede aynı depremin 500 yıl önce gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Şuan Adana ve Hatay büyük tehlıke altında.

Deprem Ürdün, Mısır, Lübnan, Süriye ve Irakta’da yıkıma yol açtı…

TSK ve Jandarma bölgede olağanüstü hal ilan edildi. İçişleri Bakanlığı 4. seviye alarm verdi. Uluslararası yardımda bekleniyor.

Welt Heimat Gazetesi çalışanları olarak hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de deprem gerçeğimiz var. Gazetemizde tamsayfa haber yaparak deprem tehlikesine dikkat çekerek yetkilileri acil önlem almaya çağırmıştık.