Federal Almanya Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna savaşının ilk üç ayında ülkeye 350,1 milyon euro değerinde silah ve askeri malzeme sevkiyatına onay verdiği öğrenildi.

Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna’da savaşın başladığı 24 Şubat’tan 1 Haziran’a kadar Alman hükümeti 219,8 milyon euro değerinde silahın ve 85,2 milyon euro değerinde miğfer ve çelik yelek gibi teçhizatın sevkiyatına onay verdi.Bunun yanı sıra 1 Nisan’dan bu yana kolaylaştırılan onay süreci ile Alman ordusu envanterinden 45,1 milyon euroluk silah ve askeri malzemenin sevkiyatına izin verildiği kaydedildi.

Açıklanan bilgiler Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı’nın verdiği yanıtta yer aldı.

Silah ve teçhizatın büyük kısmı ordu envanterinden

Bakanlık, gönderilen silah ve teçhizatın büyük kısmının ordu envanterinden olduğunu belirterek, „Uluslararası hukuka aykırı Rus saldırılarına karşı Ukrayna’nın meşru savunmasına destek için“ bu silahların gönderildiği ifade edildi.

Almanya henüz ağır silah göndermedi

Rus saldırısı başladıktan iki gün sonra Alman hükümeti Ukrayna’ya silah gönderme kararı almıştı. O zamandan beri Ukrayna’ya tanksavar füzeleri, uçaksavar füzeleri, bombalar ve 20 milyondan fazla mühimmat gönderildi.Ağır silahların ise henüz gönderilmediği kaydedildi.

Emperyalist ABD’den 4,6 milyar dolarlık silah yardımı

Ukrayna’yı savaşa sokmak için, Rus ordusunun saldırması için bütün çalışmaları yapan emperyalist ABD buna karşın Ukrayna’ya obüs ve çoklu roketatarlar da dahil olmak üzere 4,6 milyar dolar değerinde silah ve ekipman sağladı ya da sağlanması için onay verdi.

Kievi barışa değil savaşa zorluyorsunuz

Sol Partili Dağdelen daha fazla silah sevkiyatı yerine diplomatik çabaların artırılması çağrısında bulunarak „Kiev’i anlamsız bir savaşın uzamasını sağlayacak ve Rusya’ya karşı barışın kazanıldığı yanılsaması yaratacak şekilde silahlandırmak yerine her taraf için gerekli güvenlik garantilerini içeren diplomatik girişimler isteniyor“ dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali dünya çapında yankı uyandırdığı bir gerçek. Küresel etkilerini yaşamın her alanında gördüğümüz bu sürecin nasıl sonuçlanacağı farklı yorumlanıyor. Dünyanın önde gelen basın yayın kuruluşlarının köşe yazarları Ukrayna Rusya savaşı analizleriyle ardı arkası kesilmeyen haberler ve makaleler yayımlıyor.

Genelde Putin’in artık dört seçeneğinin olduğunun altını çiziyorlar : Erken kaybetmek, geç kaybetmek, büyük kaybetmek veya küçük kaybetmek. Bu yorumu yaparken analizlere dikkat ettiğimizde tamamen Batı dünyasının tarihte eşine az rastlanır birlik halinde olmasından yola çıkıyorlar. Batının birliği Rus ordusunu ve devletini alt edecek güçte görüyorlar, zayıflatarak, olanaklarını, kısıtlayarak, ambargolarla, finans baskısıyla kendi iç dinamikleriyle savaşamaz hale sokacaklarına inanıyorlar. Şahssen ben bu yorumlara katılmıyorum. Rusya ezilerek çözüme sürüklenecek bir ülke değil. Elbette bunu zaman gösterecek.