Federal Almanya’da Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında arttığı kaydedildi. Yıllık enflasyon en son petrol krizinin yaşandığı 1973 / 1974 kışında bu kadar yüksek rakamlara ulaşmıştı. Şimdi Alman halkı alışık olmadığı bu duruma nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.

Almanya’da en başta benzin ve gıda fiyatlarındaki artışın enflasyonda rol oynadığı belirtiliyor. Nisan ayında ise yıllık enflasyon yüzde 7,4 olarak kayıtlara geçmişti.

Enerji ve gıda ürünler

Almann Federal İstatistik Dairesi Başkanı Georg Thiel „Yüksek enflasyonun başlıca sebebi hep olduğu gibi enerji ürünlerindeki fiyat artışları. Ancak birçok diğer üründe de fiyat artışı gözlemliyoruz, özellikle de gıda ürünlerinde“ açıklamasını yaptı.

Mayıs ayında enerji fiyatı yıllık yüzde 38,3 oranında artı.

Mayıs ayında enerji fiyatı yıllık yüzde 38,3 oranında artarken akaryakıt yüzde 41, mazot yüzde 95 oranında pahalandı. Gıdadaki fiyat artışı da yüzde 11,1 olarak tespit edildi. Yemeklik yağın fiyatı yüzde 38,7, et ve et ürünlerinin fiyatı yüzde 16,5, süt ürünleri ve yumurtanın fiyatı yüzde 13,1, ekmek ve buğday ürünlerinin fiyatı yüzde 10,8 oranında arttı.

11 yıl sonra ilk kez faiz artırma kararı…

Avrupa’da yüksek enflasyon nedeniyle Christine Lagarde başkanlığındaki Avrupa Merkez Bankası 11 yıl sonra ilk kez faiz artırma kararı almıştı.