CHP, Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu kararının ardından İstanbul’da sembolik bir isimle yola devam etme kararı aldı. Buna göre yönetim kurulu içerisinden bir isim seçilecek. Kaftancıoğlu, vitrinde kalmaya devam edecek.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliği, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düşürülmesinin ardından CHP Yönetimi altarnatif arayışlara yöneldiği görülüyor.

“Kararı tanımayacağız“

Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, „Siyasi yasak kararını tanımıyoruz mahkemeyi tanımıyoruz. Canan Kaftancıoğlu İstanbul İl başkanımızdır. Nokta“ demişti.

4 yıl 11 ay hapis cezası

Yargıtay tarafından onanan Kaftancıoğlu geçen hafta Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Kaftancıoğlu, yaklaşık 5 buçuk saat cezaevinde kaldıktan ve işlemlerin tamamlanmasının ardından denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılmıştı.

Fiilen il başkanlığına nasıl devam edecek?

Parti üyeliği düşürülen ve hakkında siyasi yasak getirilen Kaftancıoğlu’nun fiilen il başkanlığına nasıl devam edeceği ise soru işaretlerine neden oldu.

Kaftancıoğlu sosyal medya hesabından açıklama yaptı

Kaftancıoğlu kararın ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak, “CHP hukuk bürolarında değil Kuvayi Milliye ruhuyla savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi üyeliği inanç işidir, yürek işidir, emek işidir. O inanç, o yürek, o emek bizde oldukça gerisi teferruattır. Ne demiştik? Korkularının ecele faydası olmayacak!” diye yazdı.

Başkanlık için üç seçenek

Parti tüzüğüne göre CHP’de bir il başkanı istifa ettiğinde ya da başkanlığı düştüğünde yönetim kurulu, kendi içerisinden oy çokluğuyla yeni başkan seçebiliyor ya da oy birliği sağlanması şartıyla dışarıdan bir atama yapabiliyor. Bunun dışında Merkez Yürütme Kurulu’nun da il yönetimini olağanüstü kongreye götürmek üzere geçici bir başkan atama yetkisi bulunuyor.

Yönetim Kurulu kendi içerisinden başkan seçecek

Parti üst düzey yetkililerinden edinilen bilgiye göre, CHP yönetimi arasında yapılan değerlendirmelerde ilk seçenekle yola devam etme kararının ağır bastığı öğrenildi. Buna göre CHP İstanbul İl Başkanlığı Yönetim Kurulu, genel merkezin işaret edeceği bir ismi kendi içerisinden başkan olarak seçecek. İmza yetkisi, seçilecek başkanda olacak ancak Canan Kaftancıoğlu gayri resmi şekilde İstanbul İl Başkanı olarak parti içerisindeki faaliyetlerine devam edecek. Parti kaynakları, Kaftancıoğlu’nun parti etkinliklerine katılması, kürsü konuşması yapması gibi faaliyetlerine yönelik hukuki bir engel bulunmadığına dikkat çekti.