Federal Almanya’da ülke genelinde aynı korona önlemlerin uygulanmasını öngören yasal düzenleme mecliste kabul edildi. Muhalefet partileri tasarıyı temel hakları kısıtladığı gerekçesiyle çesitli elestirilerde bulundu.

Ümit Kalin

Salgınla mücadelede Almanya genelinde aynı önlemlerin uygulanmasını öngören “halkı enfeksiyondan koruma” yasası Federal Meclis’te koalisyon ortakları Hristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekillerinin oyları ile meclisten gecti.Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgında üçüncü dalgayı yaşayan Almanya’da milletvekillerine tasarıyı kabul etme çağrısı yaptı.

Covid-19 nedeniyle yaklaşık 5 bin kişinin yoğun bakımda olduğunu belirten Spahn, hastalığa yakalananların sayısının düştüğüne dikkat çekti. “6 ile 20 yaş arasındakilerde çok sayıda enfeksiyona” rastlandığını belirten Spahn, ülkede virüsün bulaştığı yerlerin üçte ikisinin özel alan olduğunu vurguladı.

Temel haklari kisitlar mi?

Muhalefet partileri ise temel hakları kısıtladığı gerekçesiyle tasarıya karşı çıktı. Hür Demokrat Parti (FDP) sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurabileceğini açıkladı. FDP adına söz alan Christine Aschenburg-Dugnus hükümetin “gereksiz yere temel hakları kısıtladığını” savunarak, salgınla ile aşı ve testin yaygınlaştırılması ile mücadele edilebileceğini söyledi.

Muhalefet partileri ise temel hakları kısıtladığı gerekçesiyle tasarıya karşı çıktı. Hür Demokrat Parti (FDP) sokağa çıkma kısıtlamalarına karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvurabileceğini açıkladı. FDP adına söz alan Christine Aschenburg-Dugnus hükümetin “gereksiz yere temel hakları kısıtladığını” savunarak, salgınla ile aşı ve testin yaygınlaştırılması ile mücadele edilebileceğini söyledi.

Irkçı özgürlükten bahsederse!

Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) Grup Başkanı Alexander Gauland da tasarıyı “Özgürlük haklarına, federalizme ve sağlıklı bir insanın aklına saldırı” olarak nitelendirdi. FDP, AfD ve Sol Parti tasarıya “hayır” derken, önlemlerin yetersiz olduğunu savunan Yeşiller ise çekimser kaldı.Almanya genelinde aynı kısıtlamalarKoalisyon partileri CDU/CSU ile SPD’nin sunduğu tasarı koronavirüs salgını ile mücadelede Almanya genelinde, eyalet farkı gözetmeksizin aynı önlemlerin uygulanmasını mümkün kılacak.

Salgının başından beri Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanlarının yaptığı toplantıda alınan kararlar eyalet yönetimleri tarafından hayata geçirilmiyor, bu nedenle her eyalette farklı uygulamalar söz konusu oluyordu.Kabul edilen tasarıya göre, bir yerleşim yerinde son yedi gün içinde 100 bin kişide kaydedilen yeni koronavirüs vaka sayısının üç gün arka arkaya 100’ü aşması halinde “fren” çekilerek, bazı kısıtlamalar devreye girecek.

Gece sokağa çıkma yasağı devreye girecek.

Saat 22.00 ile 05.00 arasında işe ya da doktora gitmek gibi zorunlu haller dışında sokağa çıkılmayacak. Açık havada tek başına spor yapmak gece yarısına kadar mümkün olacak.Sosyal teması kısıtlamak için bir hanede ikamet eden kişilerin başka bir haneden en fazla bir kişi ile özel ya da kamusal alanda görüşmesine izin verilecek.

14 yaş altındaki çocuklar bu uygulamadan muaf tutulacak.Günlük ihtiyaç maddeleri satan market gibi yerlere ve eczaneler açık kalmayı sürdürecek ancak bunun dışındaki tüm dükkanlar kapatılacak. Yedi günlük insidansın 100 ile 150 arasında olması halinde ise negatif test sonucunu göstererek ve randevu alarak mağazalardan alışveriş yapmak mümkün olacak.Müze, tiyatro, sinema, havuz, diskotek, gece kulubü, oyun salonu, bahis salonu gibi yerler kapalı kalmayı sürdürecek.

Okullarda yedi günlük insidansın 165’i aşması halinde yüz yüze eğitime ara verilecek. Öğrenci ve öğretmenlerin derslere katılmak için haftada iki kez test yaptırması gerekiyor.Düzenlemenin Haziran ayı sonuna kadar geçerli olması öngörülüyor. Yürürlüğe girebilmesi için Eyalet Temsilcileri Meclisi tarafından da kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından imzalanması gerekiyor.

Protesto gösterilerine 8 bin kişinin katıldı

Protesto gösterileri Federal Meclis’teki oturum sürerken, Berlin’deki meclis binası yakınlarındaki Brandenburg Kapısı ve 17. Juni Caddesi korona önlemlerine karşı çıkan grupların protesto gösterilerine sahne oldu. Berlin polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı gösteride hükümetin hazırladığı enfeksiyondan korunma yasası protesto edildi.

Polis, korona önlemlerine ve hijyen kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle göstericileri dağıtmaya çalıştı. Göstericilerin dağılmaması üzerine polis bazı göstericileri zorla alandan uzaklaştırdı. Büyük bir grubun barikatı aşmasını engelleyen polis, bazı göstericilerin güvenlik güçlerine şişe fırlattığını aktardı. Polisin bazı göstericilere yönelik biber gazı kullandığı, 40 kişinin geçici olarak gözaltına alındığı bildirildi. Gösteri nedeniyle alınan güvenlik önlemleri kapsamında yaklaşık 2 bin 200 polis memuru görevlendirildi.BeğenYorum Yap