Rusya’nın eski Devlet Başkanı ve Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, İngiltere’nin Ukrayna’ya askeri yardım sağlamasını eleştirerek, İngiliz yetkililerin askeri hedef olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Medvedev, uluslararası hukuk çerçevesinde savaş halinde olan devletlerin kendi sınırları dışındaki hedeflere saldırma hakkına sahip olduğunu belirtti.

Medvedev: İngiltere’yi meşru hedef olarak değerlendirebiliriz

Rusya’nın eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, İngiltere’nin Ukrayna’ya askeri ve sivil yardım sağlamasını eleştirdi. Medvedev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, uluslararası hukuka göre savaş halinde olan bir devletin savaşı destekleyen İngiliz askeri ve sivil kamu görevlilerini meşru askeri hedef olarak değerlendirebileceğini ifade etti.

Cleverly: Rusya, sınırlarının ötesinde güç kullanabilir

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ise Estonya’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın kendini savunma hakkının meşru olduğunu belirterek, Rusya’nın Ukrayna topraklarında güç kullanma kabiliyetini zayıflatmak için kendi sınırları dışında da güç kullanabileceğini savundu.

ABD: Rusya içindeki saldırıları desteklemiyoruz

ABD Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise Rusya’nın içindeki saldırıları desteklemediklerini açıkladı. ABD’nin Ukrayna’nın egemenlik alanında savunabilmesi için teçhizat ve eğitim sağlamaya odaklandığını belirtti.