Federal Almanya Hükümetinin başı kurumsal ırkçılık ile derte. Kurumların gölgesinde beslenen sivil faşistler, Özel tim içinde ortaya çıkan ırkçı oluşumlar, Ordu, polis derken kurumlar alarım adeta veriyor!

Şevket Dalboy

Almanya’da Sol Partili politikacı Janine Wissler’e yollanan tehdit mailleri öncesinde hakkında polis bilgisayarından sorgulama yapıldığı ortaya çıkınca işler karıştı.

Tehdit öncesi kişi hakkında sorgulama polis bilgisayarından!

Sol Parti Genel Başkan Vekili ve partisinin Hessen eyalet meclisi Grup Başkanı Janine Wissler’in tehdit içerikli elektronik postalar alması ve kişisel bilgilerinin bir polis bilgisayarı aracılığıyla sorgulandığının ortaya çıkması emniyet birimlerindeki ırkçı yapılanmalarla ilgili tartışmaları yeniden gün yüzüne çıkardı.

“Hiçbir düreçte polis koruma sağlamadı“

Polis mensuplarını doğrudan hedef alan Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger, polisi partisine mensup siyasetçileri şiddet tehditlerine karşı yeterince korumamakla suçladı. Rheinische Post gazetesine konuşan Riexinger tepkisini, “Meslektaşlarıma geçtiğimiz zaman içinde hiçbir süreçte polis koruması sağlanmamasından dolayı şoke olmuş durumdayım” sözleriyle ifade etti.

Irkçılık, nazi ve antiseminizm ile mücadele eden solcu politikacılar tehdit ve saltırı altında!

Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger, ırkçılıkla mücadele eden, nazi ve antisemitizm karşıtı solcu politikacıların ve aktivistlerin aylardır „tehdit ve saldırılara“ maruz kaldıklarını belirterek, devletin tehditleri ciddiye almaması halinde faillerin güçleneceğinin altını çizdi.

İçişleri Bakanından düşündüren açıklama

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Hristiyan Birlik Partili (CDU) Peter Beuth ise artık Hessen Polisi’nde ırkçı bir yapılanmanın olmadığını söylemenin mümkün olamayacağını belirtti.

Özel müfettiş sorunu çözer mi?

Beuth, son zamanlarda meydana gelen olayların bu kuşkuyu güçlendirdiğini belirterek, “Hessen Polisinden, bu kuşkuyu ortadan kaldıracak şekilde, araştırmadık hiçbir unsur bırakmamasını bekliyorum. Eyalet Polis Teşkilatı yönetimini doğrudan bilgilendirecek bir özel müfettiş atayacağınım“ dedi.

Devletin Irkçılığa göz yumması NSU 2’yi mi doğurdu?

Sol Partili Wissler, ilk kez Şubat ayında tehdit mektubu almıştı. Son mektupların ise birkaç gün önce yollandığı ortaya çaktı. Mektuplar, Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Irkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün devamı olduğu izlenimi veren „NSU 2“ imzasıyla yollanmıştı.

Irkçı NSU çetesinin yargılandığı davaya mağdurların aileleri adına müdahil olan Frankfurtlu avukat  Seda Başay Yıldız da geçen yıl aynı imzayı taşıyan elektronik mektuplarla çok kez tehdit edilmişti. Başay Yıldız’ın da mektuplar yollanmadan önce kişisel bilgilerinin polis bilgisayarları üzerinden tarandığı ortaya çıkmıştı.

Vali’yi de ırkçılar öldürmüş!

Merkel’in sığınmacılara açık kapı politikalarını destekleyen Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Kassel Valisi Walter Lübcke bir yıl önce evinde, başına yakın mesafeden sıkılan kurşunla öldürülmüştü. Halen yargılanan faillerin NSU terör örgütüyle bağlantıları olduğu düşünülüyor.

Aynı eyalet Irkçıların eylem alanına döndü!

Hanau kentinde de Şubat ayında gerçekleştirilen ırkçı saldırıda da 10 kişi hayatını kaybetmişti. Hanau’da aynı eyalette buunuyor!