Gittiği çoğrafyaların tamamına açlık, yoksulluk, kan göz yaşı götüren ABD, „Doğu Akdeniz’de istikrar için“ Kıbrıs Rum kesimi askerlerine eğitim verileceğini açıkladı.

Şevket Dalboy

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ve bu bölgedeki zengin gaz yataklarına yönelik girişimleri, Libya ile yapılan anlaşma sonrasında gerilim hızla tırmanıyor. 

Gerilimin yükseldiği bir sırada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD ile Kıbrıs arasındaki „güvenlik ilişkilerinin genişletilmesi” çerçevesinde Dışişleri Bakanlığının ilk kez Kıbrıs Cumhuriyeti askerlerinin eğitimi için fon ayırdığını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’da düzenlediği basın toplantısında, „Bu adım, Doğu Akdeniz’de istikrarı desteklemek için önemli bölgesel ortaklarımızla ilişkilerimizi geliştirme çabamızın bir parçası” olduğunu kaydetti.

ABD’nin dost ülke masalı!

Kıbrıs Rum kesimi askerlerine verilecek eğitim, ABD’nin Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim Programı’nın bir parçasını oluşturaca. Program yabancı subaylara eğitim verilerek, dost ülke askerlerinin ABD ordusu ile ortaklaşa çalışmasını iyileştirmeyi hedeflediğinin altı çiziliyor.

Türkiye’den tepki gecikmedi

ABD’nin askeri eğitim planına Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) olarak adlandıran Türkiye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, „Müttefikimiz ABD’ye Ada’daki iki tarafa eşit muamelenin bir BM ilkesi olduğunu hatırlamak isteriz” denildi. Bu ve benzeri adımların „Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabalara katkı sağlamayacağı” belirtilerek, „aksine Rum kesiminin uzlaşmaz tutumunun daha da güçlenmesine yol açmaktadır” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, „İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada’da güven ortamının tesis edilmesine, ayrıca Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına da yardımcı olmayacağı açıktır” ifadesine vurgu yapıldı.

ABD dünya halkları için büyük bir tehlikedir!

ABD emperyalizmi Türkiye’nin müttefiki değildir. Hele hele stratejik ortağımız hiç değildir. ABD Türkiyen’nin tam bağımsızlığının önündeki yegane engellerin başında helmektedir. Bu gerçeği halktan gizlemekte suçtur.