Donald Trump yönetiminin göçmen ve yabancı karşıtı tavrı, korona virüsü nedeniyle online eğitime geçen üniversitelerin yabancı öğrencilerine de uzandı. ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi, tamamen online eğitime geçen üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin ‚ülkeyi terk etmeleri gerektiğini‘ açıkladı.

Korona virüsü vakalarının artmaya devam ettiği ABD’de bazı üniversitelerin önümüzdeki akademik yıla online eğitimle devam edeceklerini açıklamasının ardından, ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi (ICE) yabancı öğrencilerin ülkeden ayrılmaları gerekeceğini duyurdu. Açıklamada, ABD’de öğrenim gören yabancı öğrencilerin, üniversitelerinin online eğitime geçmesi durumunda ülkeyi terk etmeleri gerektiği belirtildi.

YENİ ÖĞRENCİLERE VİZE VERİLMEYECEK

ICE açıklamasında, belirli vizelere sahip olan öğrencilerin ‘online ders yükünün tamamını alamayacakları ve ABD’de kalmaya devam edemeyecekleri’ ifade edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, eğitimi tamamen internet üzerinden yürütmeye karar veren üniversitelere kayıt yaptıracak öğrencilere yeni vize vermeyeceği, hali hazırda ABD’de bulunan öğrencilerin de başka üniversiteler transfer olması ya da ülkeyi terk etmeleri gerektiği aktarıldı.

F1 VE M1 TİPİ VİZELER ETKİLENECEK

Bu yeni kararın, F-1 ve M-1 vizelerine sahip olan öğrenciler geçerli olduğu belirtildi. Yasal statülerinin korunması için bu öğrencilerin kısmen ya da tamamen yüz yüze eğitim veren diğer üniversitelere geçiş yapmaları gerektiği ifade edildi.

‘SÜRECİ BALTALIYOR’

Tamamen internet üzerinden eğitim sistemine geçileceğini duyuran Harvard Üniversitesi rektörü Larry Bacow, ‘bu karardan dolayı endişe duyduklarını’ dile getirdi. Önümüzdeki süreçte ortak bir çözüm bulmak adına diğer üniversitelerle işbirliği yapılacağını söyleyen Bascow, bu kararın salgınla mücadele kapsamında online eğitime geçme planını baltaladığını aktardı.