Sağlık durumları hızla bozulan ve ölün sınırına dayanan Ölüm orucundaki avukatlar Timtik ve Ünsal’a dair Adli Tıp raporu açıklandı. Avukatların sağlık durumu cezaevinde kalmaya kesinlikle uygun değil.

Av. Ebru Timtik Av. Aytaç Ünsal

Halkın Hukuk Bürosu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal hakkındaki Adli Tıp raporunun açıklandığını duyurdu. Rapora göre, Ebru Timtik ve  Aytaç Ünsal’ın sağlık durumları cezaevinde kalmaya uygun değil. Timtik 210, Ünsal 179 gündür cezaevinde.

”Tahliye kararı verilmesi gerek”

Adli Tıp’ın sağlık durumlarına dair raporun ardından, iki avukatın cezaevinden tahliye edilmesi için İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararı alması gerekiyor.

Avukatlar meslek taşları için eylem yaptı

İki avukatın birçok meslektaşı bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki ‘Adalet Nöbeti’ öncesi Timtik ve Ünsal için eylem yaparak, cezaevinden tahliye edilmelerini talep etti.

”Aşırı kilo kaybı ve yürüme zorluğu”

Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, ölüm orucu nedeniyle önemli sağlık sorunları yaşıyor. Timtik ve Ünsal’ın aşırı kilo kaybettiği ve yürümekte zorlandıkları açıklanmıştı.

Adil yargılanma talebiyle açlık grevini ölüme örucuna çevirmişlerdi

İstanbul Barosu’na kayıtlı Avukat Ebru Timtik ve Ankara Barosu’na bağlı Avukat Aytaç Ünsal, cezaevinde adil yargılanma talebiyle açlık grevine başlamış ve ardından eylemini ölüm orucuna dönüştürmüştü.

Avukatlara 159 yıl ceza

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Mart 2019’da iki avukatın da aralarında olduğu ÇHD üyesi 18 avukata toplam 159 yıl hapis cezası vermişti.