Almanya’da, iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla ülke genelinde gerçekleştirdikleri tartışmalı eylemlerle bilinen „Son Nesil“ hareketine karşı bugün sabah saatlerinde eş zamanlı polis operasyonları düzenlendi.

Operasyonlar, Bavyera Eyalet Kriminal Dairesi ve Münih Savcılığı tarafından yönetildi ve yedi eyalette toplam 15 farklı yerde arama yapıldı. Yapılan aramalarda birçok bellek ve belge ele geçirilirken, harekete ait banka hesapları da donduruldu. Savcılığın yaptığı açıklamaya göre, operasyonlar, yaşları 22 ile 38 arasında değişen yedi şüpheli hakkında yürütülen ön soruşturma sonucunda gerçekleştirildi.

Şüpheliler, suç örgütü kurma veya destekleme suçlamalarıyla karşı karşıya. Savcılığın açıklamasına göre, şüpheliler hakkındaki soruşturmalar, 2022’nin ortalarından itibaren halktan gelen birçok suç duyurusu üzerine başlatıldı.

Şüphelilerin, Son Nesil hareketinin yeni eylemlerini finanse etmek amacıyla bağış kampanyaları düzenledikleri ve bu kampanyaların sosyal medya hesaplarında reklamını yaptıkları belirtildi. Bu yolla en az 1,4 milyon euro bağış toplandığı ifade edildi. Toplanan miktarın çoğunlukla „başka suçların işlenmesi için kullanıldığı“ belirtiliyor.

Ayrıca, iki şüphelinin Nisan 2022’de Trieste-Ingolstadt petrol boru hattına sabotaj girişiminde bulunduklarından şüpheleniliyor.

Son Nesil Hareketi Nedir?

„Son Nesil“, iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla iklim koruması talep eden gönüllülerden oluşan bir harekettir. „Fridays for Future“ (Gelecek için Cuma) adlı hareketin aksine, Son Nesil aktivistleri, dikkat çekebilmek için yasal eylemler yerine cadde ve otoyolları kapatma veya kültürel varlıkları kirletme gibi eylemler gerçekleştirmektedir. Eylemciler, caddelere kendilerini yapıştırarak hem sürücülerin hem de güvenlik birimlerinin tepkisini çekmektedir.