Almanya’da öğretim üyesi olan Bahar Aslan, polisleri ırkçılıkla suçlaması nedeniyle işinden oldu. Bahar Aslan, Gelsenkirchen’deki bir ortaokulda öğretmenlik yapmasının yanı sıra Polis ve Kamu Yönetimi Üniversitesi’nde „kültürlerarası yetkinlik“ dersleri veriyordu.

Öğretim Üyesi Bahar Aslan

Aslan, Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda, „Almanya’da aşırı sağcı polislerin göçmenlere yönelik ırkçı motifli kontroller“ yaptığını iddia etti. Ayrıca, güvenlik makamlarının içinde bulunan „aşırı sağcılar“ nedeniyle kendisinin ve birçok insanın polis kontrolünde endişe yaşadığını belirtti.

Bu paylaşımların ardından Polis ve Kamu Yönetimi Üniversitesi, Bahar Aslan’ın iş sözleşmesinin uzatılmayacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, Aslan’ın mevcut açıklamaları nedeniyle polis memurlarına ve idari personellere demokrasi, hoşgörü ve tarafsızlıkla ilgili sağlam temellere dayanan bir görüş aktaramayacağı ifade edildi.

Aslan ise işten çıkarılmasının ardından polislere özür diledi. Twitter hesabından paylaştığı mesajda, ifadelerinin eleştirilebilir olduğunu ve belki de talihsiz bir kelime seçimi olduğunu belirtti. Ayrıca, görevini örnek bir şekilde yapan polis memurlarının kendilerini muhatap alınmış hissetmeleri durumunda özür dilediğini ifade etti. Aslan, paylaşımında ayrıca akademi yönetiminin kararını eleştirerek, işine son verilmesinin sosyal açıdan endişe verici bir sinyal olduğunu ve kendisiyle konuşulmadan bu kararın alınmasına şaşırdığını dile getirdi.

Almanya Türk Toplumu ise Bahar Aslan’a destek verdi. Olay, Almanya’da ırkçılıkla mücadele ve polis-teşkilat ilişkileri konusundaki tartışmaları yeniden gündeme getirdi.