Almanya’da enflasyon Haziran ayında hafif düşüş gösterdi. Haziran’da enflasyon yüzde 7,6 olarak açıklansada, zam yağmuru devam ediyor…

Almanya’da tüketici fiyatları, Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,6 arttı. Alman Federal İstatistik Dairesi’nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, gıda fiyatlarındaki artış yıllık bazda yüzde 12,7 oldu. Mayıs’ta bu oran yüzde 11,1’di.

Hizmet sektöründeki fiyatlarsa Haziran’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,1 arttı. Geçen ay bu oran yüzde 2,9’du.

Enerji fiyatları çok yüksek

Enerji fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 38 olarak açıklandı. Enerji fiyatları, Mayıs’ta yüzde 38,3 artmıştı.

Enflasyonun yüzde 8 olacak!

Reuters haber ajansının ekonomistlerden tahminler alarak gerçekleştirdiği anket, enflasyonun yüzde 8 olacağını öngörüyordu.

Rekor seviyeler


Destatis, Almanya’da enflasyonun Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 7,9 olduğunu duyurmuştu. Bu, Almanya’da petrol krizinin etkisindeki 1973-1974 kışından beri karşılaşılan en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya’da enflasyon önce pandemi nedeniyle yaşanan tedarik sıkıntısının, ardından da Ukrayna savaşının etkisiyle yükselmişti.

Almanya’da enflasyonun Haziran’da hafif de olsa düşüş göstermesinde, benzin ve ısınma amaçlı yakıt fiyatlarındaki indirimin ve 9 euroluk tren bileti uygulamasının etkisinin olduğu düşünülüyor.

Almanya’da geçen Nisan ayında enflasyon yüzde 7,4’tü.

Almanya’da yüksek enflasyonla mücadele kapsamında, çalışanlara vergiden muaf, tek seferlik bir ödeme yapılması için çalışmalara başlandı.

Denetim şart

Elbette bu adımlar olumludur, fakat her kalem mala gelen fiyatlar karşısında buzun sıcağın karşısında olan direncinden daha zayıf bir hal almıştır. Enflasyonu fırsatcılık olarak görenlerin sayısı hiçte az değil. Zam üstüne zam yapanlar ciddi anlamda denetime tabi tutulmalı. Yasal düzenlemeyle kar marzları korunarak denetim altına alınmalı…