Almanya’nın başkenti Berlin’de terörizme destek şüphesiyle operasyon düzenlendi. 450 polis memurunun görev aldığı operasyonda 19 mülkte arama yapıldı ve gözaltılar gerçekleşti.

Şevket Dalboy

Berlin polisi teşkilatı, Çarşamba sabahı, teröre destek verdiklerinden şüphe edilen bir grup radikal İslamcıya geniş çaplı bir operasyon düzenlediğini açıkladı.

Ev işyeri ve Camiler arandı

Açıklamayı gerçekleştiren Polis sözcüsü, düzenlenen operasyonda 450 polis memurunun görev aldığının altını çizdi. Operasyon kapsamında Berlin’in Reinickendorf, Charlottenburg-Wilmersdorf, Friedrichshain-Kreuzberg ve Tempelhof-Schöneberg semtlerinde bulunan toplam 19 mülkte arama yapıldı. Söz konusu mülklerin ağırlıklı olarak ev ve dükkanlardan oluştuğu ve aralarında camilerin bulunmadığı kaydedildi.

19 şüpheliye 20 arama izni

Başsavcılığın talimatı kapsamında 12 şüpheliye karşı 20 arama izni çıkartıldı. Başsavcılığın aktardığı bilgilere göre, şüphelilere “terörizme finansman sağlamanın” başını çektiği çeşitli suçlamalar yöneltiliyor. Başsavcılık, soruşturmaya yönelik ayrıntılı bilgileri daha sonra açıklayacaklarını dile getirdi.

Berlin’de “İslamcı” sayısı artıyor

Berlin eyaletinde iç istihbarattan sorumlu olan Berlin Anayasayı Koruma Teşkilatı, 2019 yılına ilişkin raporunda, Berlin’de yaşayan 2 bin 170 kişiyi “İslamcı” olarak sınıflandırmış bulunuyor. Bu da 2018’e göre 180 kişilik bir artışın altını çiziyor.