Emperyalizmin kukla Başkanı Donald Trump, Hong Kong’da baskı politikalarından ötürü Çin’i sorumlu tutan bir yasa tasarısını onaylayarak büyük tepki aldı. Yeni düzenleme Çinli yetkililerle iş yapan bankalara ve polis teşkilatına yaptırım öngörüyor!

Şevket Dalboy

Alınan kararla birlikte ABD ve Çin arasındaki Hong Kong gerginliğini iyiden iyiye tırmandırıyor.

Hong Kong’a yönelik yasa tasarısı ile imtiyazları kaldırdı

Donald Trump dün Çinli yetkiliere yaptırım öngören bir yasa tasarısını ve ayrıca Hong Kong’a yönelik imtiyazları kaldıran bir başkanlık kararnamesini imzaladığını açıkladı. Trump, „uygulanacak yaptırımlarla Çin’in Hong Kong’daki insanlara yönelik baskıcı tutumunun intikamının alınacağını“ idda etti.

Polis birimleri ve bankalar hedefte

Söz konusu yasa, Hong Kong’a tartışmalı Ulusal Güvenlik Yasası’nı getiren Çinli yetkililerle iş yapan bankalara yaptırım uygulanmasını öngörüyor ve Hong Kong’daki protestoculara müdahale eden polis birimlerini de hedef alıyor. Fakat kendi ülkesinde insanları göz göre göre öldüren Irkçı polislere yönelik her hangi ciddi bir yaptırımda bulunmuyor. Buda ABD’nin iki yüzlü olduğunu somut olarak gösteriyor.

Trump bir çok kişinin Hong Konk’u terk edeceğini idda etti

Uluslararası alanda pekte ciddiye alınmayan Trump, imzaladığı düzenlemelerin „Hong Kong’un özgürlüğünü elinden alan kişileri ve kurumları sorumlu tutmamızı sağlayan yeni araçlar sağladığını“ ifade etti. Trump, „Artık serbest piyasada rekabet edemeyecekler. Birçok kişinin Hong Kong’u terk edeceğini zannediyorum“ diyerek tehditlerini sıraladı.

Çin karşılıklı misilleme yapılacağını açıkldı

Çin Dışişleri Bakanlığı da Trump’ın bu adımına karşılık misilleme yaptırımlarıyla yanıt verileceğini açıkladı. ABD’nin yaptırım kararını kınayan Bakanlık sözcüsü, ABD temsilciliklerine ve ilgili kişilere cezaî önlemler uygulanacağını belirtti. Sözcü, Çin’in meşru çıkarlarına korumak için gerekli yanıtı vereceğinin altını çizdi.