Haber: Ümit Kalın

Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinden yaptığı açıklamada koronavirüs vakalarının arttığı Lüksemburg’un riskli bölgeler listesine alındığını belirterek vatandaşlarını Lüksemburg’a gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

Bakanlığın açıklamasında, ülkede kümülatif vaka sayısının 100 bin kişide 50 vaka sınırını aştığı belirtildi.

Robert Koch Enstitüsü listeye aldı

Robert Koch Enstitüsü (RKI) dün Lüksemburg’un Sars-CoV-2 virüsünün buluşma riskinin yüksek olduğu bölgeler listesine alındığını açıklamıştı. Enstitü, Sağlık, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarıyla yaptığı ortak analizler sonucu riskli bölgeleri sınıflandırma kararı alıyor.

Sınırda kontrol yapılmıyor

Sınır komşusu Lüksemburg arasında Almanya şu anda sınır kontrolleri uygulanmıyor. Lüksemburg yönetimi, iş nedeniyle iki ülke arasında seyahat etmek zorunda olanların düzenli olarak test yaptırmalarını istedi. Lüksemburg’da korona testleri ücretsiz olarak yapılıyor.

Türkiye’ye yönelik uyarı devam ediyor

Almanya, öte yandan azalan vaka sayıları nedeniyle İsveç’e yönelik seyahat uyarısını ise kaldırılsada, Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı ise devam ediyor. Robert Koch Ensitüsü’nün riskli ülkeler listesinde bulunan Türkiye, seyahat uyarısının kaldırılması için diplomatik girişim başlatmıştı. Diplomatik girişimden henüz bir sonuç alamadı.