Almanya artan koronavirüs vakaları nedeniyle yoğun bakım ünitesi kapasitesini artırmak için geçte olsa harekete geçti. Berlin’de ise koronavirüs hastanesi kuruluyor.  

Gerek federal gerekse eyaletler düzeyinde salı günü alınan karara göre, eyalet yönetimleri ”bu hedefe ulaşmak için geçici yoğun bakım üniteleri kurmak” amacıyla hastanelerle birlikte çalışacak. Bu bağlamda yoğun bakım kapasitesinin iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Almanya Sağlık BakanıJens Spahn’ın verdiği bilgiye göre, Almanya genelindeki yoğun bakım ünitelerinde 25 bini solunum desteğine sahip 28 bin kişilik yoğun bakım kapasitesi bulunuyor. 

Daha hafif vakalar için de ek kapasite sağlanacak

Alınan karar uyarınca ayrıca daha hafif seyreden vakalar için ise rehabilitasyon merkezleri, oteller veya büyük spor salonları ek kapasite sağlayacak. Bu bağlamda ihtiyaç dahilinde Kızılhaç, yardım kuruluşu Technisches Hilfswerk ve diğer hizmet gruplarının da destek sağlayacağı kaydedildi.  

Berlin’den koronavirüs hastanesi oluşturulacak

Berlin Eyaleti Sağlık Bakanı Dilek Kalaycı bir fuar alanında COVID-19 hastaları için 1000 kişilik yatak kapasiteli ek bir hastane oluşturulacağını duyurdu. Projenin Alman ordusunun desteğiyle hayata geçirileceği kaydedildi. Projenin kesin yeri ile ilgili ise henüz bilgi verilmedi. 

dpa,epd/BW,HS