Küba’dan Uluslararası Adalet Divanı’na Destek

Şili ve İspanya’nın ardından Küba da Güney Afrika’nın soykırım iddiasıyla İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ) açtığı davaya müdahil olacağını açıkladı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, dün yapılan resmi açıklamada, Küba’nın İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki eylemlerinin Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni “açıkça ihlal ettiği” yönündeki yorumlarını Lahey’deki mahkemeye sunacağını belirtti.

Küba’nın Kararlı Tutumu

Küba Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Filistin halkına yönelik soykırımın sona erdirilmesi yönündeki uluslararası çabaları desteklemek ve mümkün olduğunca katkı sağlamak” amacıyla Küba hükümetinin bu davaya müdahil olma kararı aldığı vurgulandı. Bu karar, Küba’nın uluslararası adalet ve insan hakları konusundaki kararlı ve sürekli taahhüdünün bir parçası olarak değerlendirildi.

Diğer Ülkelerin Desteği

Haziran ayının başında Şili ve İspanya da benzer şekilde Güney Afrika’nın İsrail aleyhine açtığı davaya müdahil olma kararı aldıklarını duyurmuştu. Ayrıca, Türkiye de Güney Afrika’nın davasına müdahil olacağını açıklamıştı.

Güney Afrika’nın Davası

Güney Afrika, Aralık 2023’te İsrail’e karşı soykırım suçlamasıyla esas davayı açmış ve çatışmaların sona erdirilmesi için ihtiyati tedbir başvurusunda bulunmuştu. Ana davanın sonuçlanmasının yıllar alması bekleniyor. Ocak ayında ICJ, ihtiyati tedbir talebine yönelik kararında, İsrail’in “Gazze’de ölüm, yıkım ve her tür soykırım eylemini engellemek üzere her şeyi yapması” gerektiğini belirtmiş, ancak ateşkes kelimesine yer vermemişti. Mayıs ayında ise ICJ, İsrail ordusunun Refah’taki operasyonlarını durdurmasını emretmişti.

Küba’nın Tarihi Adımı

Küba’nın bu kararı, adaletin sağlanması için Müslüman olmanın gerekmediğini ve insanlık adına tarihi bir adım attığını göstermektedir. Bu girişim, Müslüman ülkelerin çoğunun sözle bile ifade etmekten kaçındığı bir durumu gözler önüne seriyor. Küba’yı bu cesur ve insani kararından dolayı kutluyoruz.