Siirt’te görev yapan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısı sonrası kendisini tüfekle vuran 18 yaşındaki İ.E. hayata gözlerini yumdu. Musa Orhan ise önce tutuklanmadı. Ardından Avukat Nesrin Bilge “Delillerin karartılması tehlikesi var” açıklamasında bulundu.

Şevket Dalboy

Yoğun itirazlar ve sosyal medya paylaşımlarının ardından Batman’da genç kıza cinsel istismar davasında, şüpheli Musa Orhan’ın savcılığın talebiyle tutuklandığı kaydedildi.

Bir twitt atan tutuklanıyor ama Tecavuzcü serbest eleştirisi!

Siirt’te görev yapan Uzman Çavuş Musa O.’nun cinsel saldırısına uğradığı belirtilen ve 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan 18 yaşındaki İ.E.’nin tedavi gördüğü hastanede Salı günü vefat etmesinin ardından şüphelinin tutuklanması için yakalama kararı çıkarıldı. Musa O. polise teslim olduktan sonra tutuklandı. 

“Nitelikli cinsel saldır“

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkesi tarafından Çarşamba günü verilen kararda 18 yaşındaki İ.E.’ye nitelikli cinsel saldırı gerçekleştirdiği gerekçesiyle O. hakkında tutuklanmak üzere yakalama emri çıkarılmıştı. 

Uzman Çavuş önce inkar etti!

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada şüpheli hakkında 27 Temmuz 2020 tarihinde Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesine nitelikli cinsel saldırı suçundan iddianame tanzim edilerek kamu davası açıldığı ve Adli Tıp Kurumu raporunda belirtilen bulgular doğrultusunda yargılamayı yapacak mahkemeden şüphelinin tutuklanmasının talep edildiği belirtilmişti.

Alkollu olduğunu söyledi!

Batman Beşiri’de yaşayan İ.E.’nin 16 Temmuz’da intihara teşebbüs ederken bıraktığı mektup doğrultusunda aynı gün gözaltına alınan O., cinsel saldırı iddiasını reddetmiş, cinsel saldırıyı doğrulayan Adli Tıp raporunun gösterilmesi üzerine İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında alkollü olduğunu söylemişti. Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilen O., “nitelikli cinsel istismar” suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Açığa aşındı

Siirt Barosunun Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Musa O.’nun “çalıştığı kamu kurumu tarafından açığa alındığı” belirtildi.

Olay sosyal medyada çok tepki çekti

İ.E.’ye cinsel saldırıda bulunduğu belirtilen Musa O.’nun tutuklanmamasına sosyal medya platformu Twitter’da çok fazla tepki geldi. 

Konuyla ilgili Twitter’da görüşlerini dile getirenler arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı ve Parti Meclis üyesi Aylin Nazlıaka yer alıyor. Nazlıaka, “18 yaşındaki genç kıza 20 gün tecavüz edip, daha sonra ‚İstediğin yere şikayet et, bana bir şey olmaz. Daha önce de çok yaptım, bir şey olmadı‘ diyen katil serbest, evladını yitiren aile perişan! Haykırıyoruz: #MusaOrhanTutuklansın” diye belirtti.

“Canavarca his“

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) eski milletvekili ve DEVA Partisi kurucu üyesi olan Mustafa Yeneroğlu da konuyla ilgili “Cinsel saldırı mağduru 18 yaşındaki kızımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu acı verici olayın şüphelisi hakkında yasal sürecin en şeffaf, hızlı ve etkin şekilde sonuçlanması gerekir. #MusaOrhanTutuklansın Umarım dosyada karartmanın sebebi mazlumun Kürt, failin asker olması değildir. Adli tıp raporunun  cinsel saldırı bulgusu, canavarca hisle işlenen yaralama, şüphelinin alkollüydüm ifadesi, mağdurun olayı anlattığı intihar mektubu ve intiharı kuvvetli şüphe değil midir?” yazdı.

“Kimse onu korumasın“

Sanatçı Haluk Levent de sosyal medyada tepkisini dile getirenler arasında yer aldı. Levent, “Devletin üniformasının yerlere düşürülmesine izin vermeyin. Kötüler her yerde her meslekte olabilir. Tecavüzcünün tacizcinin sağcısı solcusu, memuru, askeri olmaz. Musa’nın o üniformayı giymeye ve onu kirletmeye hakkı yoktur. Kimse de onu korumasın. #MusaOrhanTutuklansın” dedi.