Ukrayna’ya S-300 göndermesinin amacı ne?

Avrupa’da adından sıkca söz edilmeyen devletler Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş ile birlikte gündemde yer almanın mücadelesini veriyorlar. Son olarak Slovakya, elindeki S-300 hava savunma sistemini Ukrayna’ya bağışlama kararı aldığını duyurdu.

Şevket Dalboy

Elbette bu jeti boşun yapmıyor Slovakya. Bunun karşılığında NATO müttefiklerinden ülkeye dördüncü Patriot bataryasının önümüzdeki hafta teslim edilmesi bekleniyor.

Ukrayna’ya hava savunma sistemi temini için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğünde yürütülen çabalarda ilk sonuç alındı. ABD maşasını buldu ve Slovakya, Sovyetler Birliği döneminden kalma S-300 bataryasını Ukrayna’ya bağışladığını bildirdi.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, bu adımın Ukrayna’nın talebi üzerine atıldığını ve ülkesinin Slovakya’nın Rusya ile yaşanan savaşa dahil olduğu anlamına gelmediğini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 16 Mart’ta Amerikan Kongresine hitaben yaptığı konuşmada silah ve silah sistemleri talebini yinelemiş, isim vererek S-300 füze savunma sistemlerine ihtiyaçları olduğunu kaydetmişti. Bu talebin ardından ise Slovakya devreye girmişti.

Rus işgalinin başlaması öncesinde Ukrayna’nın elinde 100 kadar S-300 bataryası bulunduğu, ancak 40 kadarının savaşta tahrip olduğu tahmin ediliyor. NATO üyeleri arasında Yunanistan, Bulgaristan ve Slovakya’nın S-300’lere sahip olduğu biliniyor. Slovakya, 1993 yılında emperyalizmin mğüdahalesiyle Çekoslavakya’nın bölünmesi sonrasında bir adet S-300 bataryasını envanterine geçirmişti.

Dördüncü Patriot bataryası yolda

Zelenskiy’nin talebi ve ABD’nin girişimleri sonrasında Slovakya, elindeki S-300 sistemini Ukrayna’ya verebileceğini bildirmiş, ancak bunun karşılığında kendi hava sahasının güvenliği için modern Patriot sistemlerinin yerleştirilmesini talep etmişti.

Hollanda ve Almanya’nın rolü?

Başbakan Heger’in Slovak S-300 bataryasını Ukrayna’ya bağışladıklarını açıklamasının hemen ardından konuşan Savunma Bakanı Yaroslav Nad, müttefiklerin Slovakya’ya dördüncü Patriot bataryasını önümüzdeki hafta göndereceğini bildirdi. Önceki bataryalar, Hollanda ve Almanya tarafından Mart ayında sevk edilmişti.

Eski S-300 sistemleri, Ukrayna ordusunun tanıdığı ve bildiği bir sistem olması, ayrıca yüksek irtifadaki uçak ve güdümlü füzeleri vurabilme kabiliyeti nedeniyle Ukrayna hava savunması için ideal bir sistem olarak görülüyor. Ukrayna ordusunun kapsamlı eğitim gerektiren ABD yapımı Patriot sistemlerini kullanma imkanı bulunmuyor.

Türkiye’nin S-400’leri de gündeme getirilmişti.

Zelenskiy’nin ABD Kongresine yaptığı konuşma sonrasında S-300 tartışmaları yaşanırken, Eski CIA yöneticilerinden Paul Kolbe, Wall Street Journal gazetesine yazdığı makalede Rusya’dan satın aldığı çok daha gelişmiş S-400 sistemlerini Ukrayna’ya sevk etmesi önerisini içeren bir ropşrtajla gündeme getirmişti. Ardından Batı kaynaklı haberler de aynı kounuya dikkat çekmişti.