Ölüm göçmenlerin kaderi olamaz! Emperyalistlerin çıkardığı, işbirlikçilerinin derinleştirdiği savaşlar sonucu çocuk, genç, yaşlı, kadın erkek demeden insanlar ölmeye devam ediyor.!

Şevket Dalboy

Yine Libya açıklarında bir göçmen teknesi battı, beşi çocuk en az 45 kişi hayatını kaybetti. BM, olayın bu yıl bölgede yaşanan en büyük deniz kazası olduğunu açıklasada yaşanan ölümlerden BM’de sorumlu!

Ölen öldü! Kalanları tutukladılar!

Göçmen teknesi motorunun patlaması sonucu battı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), kazadan sağ kurtulan ve çoğunluğunu Senegal, Mali, Çad ve Ganalı sığınmacıların oluşturduğu 37 kişinin yerel balıkçılar tarafından kurtarıldığını ve karaya ayak basar basmaz tutuklandıklarını açıkladı.

Yoksulluk ve savaştan kaçıyorlardı

Libya yoksulluk ve savaştan kaçıp, Avrupa’da güvenli bir liman bulma umuduyla yola çıkanlar için önemli bir transit ülke haline geldi. Çoğu açık deniz için dayanıklı olmayan şişme botlarla yola çıkan binlerce göçmen, yolculuklarını tamamlayamadan Libya’ya geri dönmek zorunda kalıyor. Mülteci örgütleri, bu yıl en az 302 göçmenin Libya’ya geri getirildikten sonra hayatını kaybettiğini bildiriyor.