Almanya’nın Hamburg İslam Merkezi’ne düzenlenen operasyonda, Lübnan Hizbullahı ile ilişkilendirilen şüphelerle bağlantılı olarak aramalar yapıldı. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, operasyonun İslamcı kesimi gözetim altında tutma amacını taşıdığını belirtti.

Almanya genelinde Hamburg İslam Merkezi ve beş bağlı dernek, Lübnan Hizbullahı’nı destekleme şüphesiyle terör bağlantılı faaliyetler nedeniyle araştırmaya tabi tutuldu. Hamburg, Aşağı Saksonya, Hessen, Baden-Württemberg, Bayern, Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde 54 noktada gerçekleştirilen baskınlarla ilgili olarak Federal İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hamburg İslam Merkezi ve bağlı dernekler hakkında dernekler yasası kapsamında soruşturma başlatıldığı vurgulandı. Yetkililer, İslam Merkezi’nin Almanya’da yasaklanan Hizbullah milislerini desteklediği şüphesi üzerinde duruyor.

İçişleri Bakanlığı, IZH’nin anayasal düzen ve halkların anlaşması düşüncesine aykırı faaliyetler içinde olduğu şüphesiyle hareket ettiklerini belirtti. Bakan Faeser, özellikle antisemitik veya İsrail karşıtı söylemlere müsamaha göstermeyeceklerini ve İslamcı propagandayı takip ettiklerini vurguladı.

Almanya, 2020’de Hizbullah’ın tüm faaliyetlerini yasaklamıştı. İçişleri Bakanlığı, Hizbullah’ın İsrail devletinin şiddetle yok edilmesini çağırdığını ve varlığını sorguladığını belirterek bu kararı almıştı. Hizbullah gibi terör örgütlerine karşı hukuk devletinin bütün yöntemleriyle mücadele edildiği vurgulanmış, örgütün yasaklanamasa da faaliyetlerinin yasaklanabileceği ifade edilmişti.