Almanya’nın istihbarat servisi tarafından yayınlanan yıllık rapora göre, Türkiye, Almanya için en büyük casusluk tehditlerinden biri olarak değerlendirildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang tarafından Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında kamuoyuna sunulan 2022 raporu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalini sürdürmesiyle ilgili casusluk faaliyetlerine dikkat çekti. BfV, gelecekte daha gizli ve saldırgan Rus casusluk faaliyetlerine ve Rusya kaynaklı siber faaliyetlere karşı önlem alınması gerektiğini belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Faeser, basın toplantısında „Savaş dönemlerinde Kremlin yönetimi Rus istihbarat servislerinin çalışmalarına güveniyor“ ifadesini kullanarak Rusya’nın casusluk tehdidini vurguladı. BfV, Almanya’ya yönelik casusluk faaliyetlerinden sorumlu dört ana aktörden biri olarak Çin’i de raporda yer verdi. BfV, Almanya’ya yönelik doğrudan dış yatırımlarla ilişkili olarak ekonomik ve bilimsel casusluğun en büyük tehdidinin Çin olduğunu bildirdi.

Raporda, Türkiye ve İran’ın da Almanya için önemli casusluk tehditleri olduğu belirtildi. BfV, Türk ve İran hükümetlerinin siyasi muhalefetin bir parçası olarak gördükleri kişi ve gruplara odaklandığını bildirdi.

BfV ayrıca, Almanya’da 2022 yılında işlenen aşırılıkçı suçların sayısının rekor kırdığını açıkladı. 33,476 olan suç sayısı 2021 yılında 35,452’ye yükseldi, bunların 2,847’si şiddet eylemleri olarak kaydedildi. Potansiyel İslami terör tehdidinin hala yüksek olduğu belirtilirken, 2022’de „İslamcılık ve İslami terörle bağlantılı“ kişi sayısının 28,290’dan 27,480’e düştüğü ifade edildi. Raporda ayrıca, pandemiden sonra selefilerin yeniden aktif hale geldiği belirtildi.

Almanya’da yabancı ülkelerle ilişkili aşırılıkçı faaliyetlerde bulunan kişi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 3.8 artarak 29,750’ye yükseldi. PKK’nın Almanya’da terör örgütü olarak sınıflandırıldığı ve 14,500 mensubu olduğu raporda belirtildi. Almanya’nın iç istihbarat birimi BfV, PKK’nın Almanya’da etkin bir varlık gösterdiğini ve bu durumun ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.