Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’taki taktik nükleer silahların sevkiyatının 7-8 Temmuz tarihlerinde başlayacağını duyurdu.

Bu adım, Rusya’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından resmi olarak ülke dışında nükleer başlık bulunduracağı ilk kez olacak.

Putin, Soçi’deki yazlık rezidansında Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’yu ağırladığı görüşme sırasında “her şeyin plana uygun ilerlediğini” belirtti ve “İlgili tesislerin hazırlıkları 7-8 Temmuz’da tamamlanmış olacak ve topraklarınızda uygun tipte silahların konuşlandırılmasıyla bağlantılı faaliyetlere hemen başlayacağız” şeklinde konuştu. Lukaşenko ise Putin’e teşekkür etti.

Putin, Mart ayında yaptığı bir açıklamada, ABD’nin uzun yıllardır Avrupa ülkelerinde taktik nükleer silahlar bulundurduğuna dikkat çekerek Rusya’nın da Belarus’a sevkiyat yapma kararı aldığını duyurmuştu. ABD ise Putin’in Belarus’a nükleer silah sevkiyat planlarını eleştirmiş ve henüz silahların kullanılmaya hazır hale getirilmediğini ifade etmişti.

Bu noktada belirtilmelidir ki, nihai kararı verecek olan Putin, daha önce Belarus’a nükleer başlık taşıma kabiliyetine sahip kısa menzilli İskender balistik füzelerinin sevk edildiğini açıklamıştı. Belarus da Su-25 savaş uçaklarının nükleer başlıklar taşıyabilecek şekilde hazırlandığını duyurmuştu. Rus kaynaklarına göre, bu füzelerin 500 kilometre menzile sahip olduğu, Su-25 uçaklarının ise 1000 kilometreye kadar menzile sahip olduğu belirtiliyor.

Sevk edilecek füzelerin Belarus’un başkenti Minsk yakınlarındaki ana hava üssünden fırlatılacağı ve Doğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra Almanya’nın başkenti Berlin ve İsveç’in başkenti Stockholm’ü hedef alma potansiyeline sahip olduğu ifade ediliyor.