Somali başkenti Mogadişu’da terör örgütü Eş-Şebab tarafından bir otele gerçekleştirilen saldırıda dokuz kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Güvenlik güçlerinin verdiği bilgilere göre, Cumartesi günü erken saatlerde gerçekleşen terör eylemi sona erdirildi.

Eş Şebab örgütünün Cuma günü Pearl Beach Oteli’ni bastığı belirtildi. Saldırıda, beş otel misafiri, iki koruma ve bir polis memuru olmak üzere toplamda sekiz kişi hayatını kaybetti. Güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda ise altı Eş Şebab militanı öldürüldü.

Polis memuru Muhamed Dahir’in Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, saldırganlar otelin girişindeki iki intihar bombacısını kullanarak binaya girme fırsatı yakaladı. Saldırganlar ayrıca otel misafirlerini rehin alarak güvenlik güçlerinin operasyon düzenlemesini engellemeye çalıştı. Ancak güvenlik güçleri çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 120’den fazla kişiyi kurtararak saldırganlara karşı mücadele etti.

Eş Şebab örgütü, saldırıyı üstlenerek Endülüs adlı İslamcı radyo istasyonu aracılığıyla duyurdu. Bu örgüt, yaklaşık 16 milyon nüfusuyla Afrika Boynuzu ülkelerinden olan Somali’de uzun yıllardır terör saldırıları ve şiddet olayları düzenlemekte. Somali güvenlik güçleri ise terörle mücadele konusunda çabalarını sürdürmektedir.