Federal Almanya’da Anayasayı Koruma Teşkilatı eski Başkanı ve CDU milletvekili adayı Hans-Georg Maaßen’in kamu yayın kuruluşlarında görevli bazı gazetecilerin “sol çevrelerle bağlantılı” öldüğü yönündeki iddiaları büyük tepki çekti.

Şevket Dalboy

Bu kafa yapısı değişmeyecek gibi… Sürekli solu şeytanlaştırıp en kirli işleri yapan, en karmaşık ilişkileri kuran, halktan, demokrasi ve insan haklarından kopuk bir kafa! Dünyanın her köşesinde durum aynı!

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Dairesi’nineski başkanıve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden federal meclis için milletvekili adayı olan Hans-Georg Maaßen’in bir televizyon programında kamu yayın kuruluşlarında görevli gazeteciler ile ilgili yaptığı açıklamalar yoğun tepki çekti.

Bu kafa Alman anayasasını nasıl korudu? Bu nedenle mi o kadar ırkçı saldırı gerçekleşti ? Bu nedenle mi ırkçı örgütlenmeler açığa çıkartılmadı? Bu nasıl bir bakış açısı?

Sol olmak suçlu olmak mı?

Maaßen, hafta sonu tv.Berlin kanalında katıldığı bir programda kamu yayıncılık kuruluşlarında görevli bazı gazetecilerin aşırı sol çevrelerle bağlantılı oldukları iddiasında bulunmuştu. Alman haber ajansı dpa’ya açıklamasında ise gazetecilerin anayasaya sadakatleri konusunda inceleme yapılmasını talep etmişti. Maaßen özellikle Alman birinci kanalı ARD’nin akşam kuşağı haber bülteni Tagesschau’da görevli gazetecileri hedef alarak, “Tagesschau ya da Tagesschau ve kamu yayın kuruluşlarında çalışan kişiler ile sol veya aşırı sol çevreler arasında bağlantı olduğu görülürse, bazı editörlerin yazıişlerinde çalışmaya uygun karakter özelliklerine sahip olup olmadıklarını anlamak üzere özgeçmişlerini incelemeye değer” diye konuşmuştu.

Sizin anayasaya sadakatiniz bu mu?

Hukuk devleti anlayışınız bu mu? Yazık ki bu kafayla ki ülke yönetimine aday olmuş. Sizi parlementoda düşünmek bile istemiyorum. Solcular bu halkın ve ülkenin düşmanı değiller. Irkçı ve düşmanca bir yaklaşım sergiliyorsunuz!

İddiaları ile ilgili herhangi bir belge veya kanıt ortaya koymayan Maaßen, kamu yayıncılığında “dengenin kaybolduğunu” iddia ederek, açık bir “sola eğilim” öldüğünü savunmuştu.

Bunun neresi suç?

Açıklamaların tartışma yaratması üzerine Twitter’den açıklama yapan Maaßen, “Almanya’da basın-yayın özgürlüğü anayasal koruma altında. Bağımsız gazetecilik ve siyasi etkilerden bağımsız kamu yayıncılığı demokrasi açısından vazgeçilmez unsurlardır” dedi.

İhracı istendi

Hans-Georg Maaßen’in kamu yayın kuruluşlarında görevli gazetecilerle ilgili açıklamalarına muhalefet partilerinin yanı sıra kendi partisinden de sert tepkiler geldi. CDU’nun önde gelen isimlerinden milletvekili Ruprecht Polenz, Maaßen’in partiden ihraç edilmesini istedi. Berlin-Brandburg Radyosu’na konuşan Polenz, “şimdi seçim kampanyası döneminde, belki de tam olarak da bu nedenle provoke etmeye devam edecek” diye konuştu.

Muhalefet partileri Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti ise Maaßen’in açıklamaları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmayan CDU’nun genel başkanı ve başbakan adayı Armin Lasçhet’e yüklendi. SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, “Hans-Georg Maaßen’dan anti-demokratik bir çıkış daha. Armin Lasçhet bir kez daha susuyor” dedi. Klingbeil, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada artık bu tutumun Lasçhet tarafından “tolere edilmek bir yana, arzulandığı” kanısının oluşmaya başladığını söyledi.

Başbakan adayına eleştiri

Yeşiller’den Michale Kellner de Lasçhet’in “Maaßen’a yönelik tutum konusunda bir pusulasının olmadığının bir kez daha görüldüğünü” belirtirken, Sol Parti’den Jan Korte ise “Suskun başbakan adayı Lasçhet ile CDU’daki gerici güçler durdurulamayacak gibi görünüyor” dedi.

Öte yandan Maaßen’in açıklamaları bugün yapılan CDU yönetim kurulu toplantısında da gündeme geldi. CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, toplantıda partinin basın özgürlüğü ve bağımsız gazeteciliğe bağlılığına vurgu yapıldığını belirtti. Ziemiak, Maaßen’in partiden ihracının ise toplantıda gündeme gelmediğini ve Maaßen’in da açıklamalarından geri adım attığını ifade etti. Toplantıya katılan CDU’lu isimlerden alınan bilgilere göre, CDU Genel Başkanı Armin Lasçhet toplantıda konuyla ilgili açıklamasında Maaßen’i parti için bir “yük” olarak nitelendirdi ve partililere seçim kampanyası döneminde “aşırı sağ ve sağ popülist AfD”ye mesafeli olunması çağrısı yaptı.

Derhal irkçı, ayrımcı, toplumu bölen, birbirine karşı düşmanca hedef gösteren. terörize eden Federal Almanya’da Anayasayı Koruma Teşkilatı eski Başkanı ve CDU milletvekili adayı Hans-Georg Maaßen hakkında soruşturma başlatılmalı…