Almanya’da karnaval eğlencesi zorlu hava koşullarına rağmen yaratıcı siyasi hicivlerin sergilendiği „Rosenmontag“ geçidiyle doruk noktasına ulaştı.

Veliaht Prens’in koruyucu meleği Trump
ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Veliaht Prens’i resmeden bu çarpıcı maket gibi figürler karnaval geçidinde yer aldı. Trump, Veliaht Prens’in Cemal Kaşıkçı cinayetiyle bağlantısı olup olmadığına yönelik soru işaretlerine karşın, Suudi Arabistan’ın „Washington’ın sarsılmaz partneri olarak kalacağını“ söylemişti.

Sağcı Salvini
İtalya’nın tartışmalı İçişleri Bakanı ve başbakan yardımcısı Matteo Salvini karnaval mizahından nasibini alanlardandı. Katı göç karşıtı politikalarıyla tanınan Salvini’nin sağcı duruşunu vurgulayan maketler dikkat çekti.

Putin ile Trump’ın INF çekişmesi
Düsseldorf’tan objektiflere yansıyan bir diğer karede Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) üzerinden karikatürize ediliyor. ABD, Rusya’nın anlaşmaya uymadığını iddia ederek, INF’den çekildiğini açıklamış; Moskova’dan da Washington’ın kararına misilleme gelmişti.

„Gelecek için Cumalar“
Karnavalda iklim aktivistleri de unutulmadı. Tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve yetişkinleri iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye çağıran 11 yaşındaki genç aktivist Greta Thunberg’in maketi de geçitte yerini aldı. Thunberg, Avrupa’nın birçok şehrinde öğrencilerin Cuma günleri iklim değişikliğine karşı düzenledikleri gösterilere ilham olmuştu.

Karnaval aşkı ağır bastı
Zaman zaman etkili bir şekilde kendini hissettiren rüzgar ve yağmur karnavala katılanlara zor anlar yaşattı. Ancak eğlence kötü bir süpriz yapan hava muhalefetine rağmen hız kesmeden devam etti.