AB’nın çoğu ülkesinde temel ihtiyaçları karşılayan sağlık kuruluşları, bankalar, marketler ve işletmeler hariç çoğu mağaza ve dükkan kapatılıyor. Sosyal hayat koronavirüs yüzünden ciddi anlamda kısıtlanmış durumda.

Koronavirüs yüzünden İtalya’dan sonra Avrupa’nın tamamında da günlük hayata kapsamlı kısıtlamalar gelmeye başladı. Çoğu Avrupa ülkesinde gıda ve temizlik malzemesi satan marketler, bankalar, eczaneler ve benzin istasyonları, yani temel ihtiyaçları karşılayan işletmeler hariç dükkan, mağaza ve alışveriş merkezleri kapatılıyor.

Almanya’da federal hükümet ile eyalet yönetimleri, koronavirüs ile mücadele kapsamında dükkanların, ibadethanelerin ve insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetlerin yasaklanması kararı aldı. Salı gününden itibaren bütün okullar ile çocuk yuvaları da resmen kapanacak. Almanya, Fransa, Lüksemburg, Danimarka, Avusturya ve İsvişre ile sınırlardaki geçişleri de sıkı biçimde kontrol edecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hedefin sosyal ilişkileri mümkün olduğunca asgariye indirmek olduğunu tekrarlayan Merkel, ekonominin işlemesinin, enerji ihtiyacının ve tıbbi hizmetlerin sağlanmasının garanti altına alındığını belirtti.