Almanya’da polis uygulamasından kaynaklı hedeften bir türlü düşmüyor. Irkçılardan tehdit e-postaları alan komedyen İdil Baydar,’da polisi hedef tahtasına koydu. Polise sert eleştiriler yöneltti. Baydar’ın kişisel bilgilerinin Hessen polisindeki bir bilgisayardan araştırıldığı tespit edilmesi eleştirileri tetikledi.

Şevket Dalboy

Almanya’da ırkçılardan tehdit ve hakaret içerikli e-postalar alan komedyen İdil Baydar, polisi sert biçimde eleştirdi. Kişisel bilgilerinin bir polis bilgisayarından araştırıldığı ortaya çıkan Baydar, “Yeniden güvende hissetmeyi ve polisten korkmam gerektiği yönünde bir hissiyatım olmamasını isterdim’’ ifadelerine yer verdi.

“Polis beni bilgilendirmedi“

Kamu yayıncılık kuruluşu ARD’de Mittagsmagazin programına konuşan komedyen Baydar, bilgilerinin bir polis bilgisayarından sorgulandığını gazetecilerden öğrendiğini, polisin bu konuda kendisini bilgilendirmediğini söyledi. ‘’Bu da güven imajına pek katkıda bulunmuyor’’ diyen Baydar, hayatının aldığı tehditlerden bu yana aynı olmadığını da ifade etti. Baydar, “Tehdit ediliyorum. Bir köşeden biri çıkıp bana bir şey yapar mı bilmiyorum. Dahası, bana bir şey olsa bile polis bu olayı ortaya çıkartır mıydı onu bile bilmiyorum’’ dedi.

Polisin içinde aşırı sağcı yapılanma şüphesi

Hessen’de emniyet içinde Irkçı yapılanma olduğuna dair kuşkular güçleniyor. Franfurter Rundschau gazetesinin emniyet içindeki kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, komedyen Baydar’ın kişisel bilgilerinin Hessen polisindeki bir bilgisayardan araştırıldığı tespit edilmişti.

Baydar ilk değil

Hessen polisinde aşırı sağcı yapılanma olduğuna ilişkin tartışmalar bir süredir devam ediyor. Geçen hafta da Almanya’da Sol Parti Genel Başkan Vekili ve partisinin Hessen eyalet meclisi Grup Başkanı Janine Wissler’in NSU 2.0 imzalı tehdit içerikli e-postalar aldığı www.weltweimat.com adresinden yayımlamıştık.