Almanya’nın Putin’e karşı eleştiri dozunu arttırdığı görülüyor. Başbakan Scholz, Putin’in emperyalist emeller peşinde koştuğunu söylerken, Baerbock Rusya’nın uluslararası hukuku ayaklar altına aldığını söyledi.

Bu yaklaşıma siyasi eleştiri olarak bakanlar oldukça yanılırlar. Çünkü Amanya’nın ittifakı içinde olan ve Avrupayı adeta felakete sürükleyen Amerikan emperyalizmini görmezden gelmek samimiyetsizliktir.

Milyonlarca insanın ölümünden ABD emperyalizmi sorumludur

Birçok üşkeyi emperyalist emelleri için yakıp yıkan ABD, milyonlarca insanın ölümündende sorumlu olmuştur. Amerika hiçbir koşulda bu şekilde bir eleştiriye maruz kalmamıştır.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Putin’in Ukrayna savaşının hiçbir şekilde gerekçelendirilemeyeceğini vurguladı, „Bu, apaçık emperyalizm“ dedi.

Scholz, emperyalizmin dönüşünün sadece Avrupa için değil küresel barış için de bir felaket anlamına geldiğinin altını çizdi.

Emperyalizim için Olaf Schoyt’un söyledikleri çok doğru, fakat Amerika gibi emperyalist birdevleti görmemesi bir o kadar yanlış!

Ukrayna’nın Rus saldırganlığını geri püskürtebilmesi için desteğe ihtiyaç duyduğunu, Alman hükümetinin de var gücüyle Ukrayna’ya mali, ekonomik ve silah desteğini sürdüreceği güvencesini veren Scholz, „Putin, ancak savaşı kazanamayacağını kabullendiğinde bu savaşından ve emperyalist hedeflerinden vazgeçecektir“ dedi.

Bu savaşın sorumlusu Putin olarak lanse edilsede ABD’nin rolünü görmezden gelemeyiz. Ukrayna’yı kışkırtan, savaşa sokan ve Avrupa’yıda dahil etmek için elinden geleni yapan bir politikanın mimarı ABD’dir. Almanya bu bataklığa çekilmek isteniyor. Çok dikkatli olmak zorunda. Avrupa 50 yıl geriye gitmek istemiyorsa bu savaşa askeri anlamda taraf olmamalıdır.

„Katillerden hesap soracağız“

Putin’in sürdürdüğü savaşı ile sadece Ukrayna’yı değil kendi ülkesini de harap etmekte olduğuna işaret eden Scholz, Rus liderinin Ukrayna’da Rus işgali altındaki bölgelerde referandum düzenleme hamlesine de sert tepki gösterdi.

Rusya’nın bu yolla dayatmak, dikte etmek isteyeceği bir barışı kabul etmeyeceklerinin altını çizen Scholz, Putin’i ayrıca „emperyalist saldırganlığını referandum ile örtbas etmeye çabalamakla“ suçladı.

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın işlediği savaş suçlarının da cezalandırılması gerektiğini de savundu. Olaf Scholz, „Katillerden hesap soracağız“ dedi.

Soğukkanlılığımızı korumalıyız.

Bir diğer sert açıklama da Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’tan geldi. Tagesthemen’e verdiği mülakatta Baerbock, Moskova’nın Ukrayna’da Rus işgali altında bulunan bölgelerde referandum yapma girişime sert çıktı.

Rusya’yı uluslararası hukuku ayaklar altına almakla suçlayan Baerbock, uluslararası toplumun buna kararlılıkla karşı koyması gerektiğini söyledi.

Baerbock, Rusya’nın söz konusu bölgelere yapılacak bir saldırıyı Rus topraklarına yapılmış sayacağı yönündeki tehdidi için de „Soğukkanlılığımızı korumalıyız“ dedi.

Moskova’nın çareyi referandumlarda aramasının aynı zamanda Rus rejiminin çaresizliğini de gözler önüne serdiğini savunan Baerbock, askeri olarak Ukrayna’da ilerleme kaydedemeyen Kremlin’in, uluslararası hukuka aykırı bir referandum girişimiyle sonuç almaya çalıştığına işaret etti.

Ancak Baerbock, Rus askeri varlığı, talan, tecavüz ve ölümler sürdüğü müddetçe bir referandumun düzenlenemeyeceğini vurguladı.ğız“ dedi.