İngiltere’de son 30 yılın en büyük demiryolu grevi toplu taşımada adeta hayatı felçe uğrattı. İşçiler, yüzde 9 ile son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyona karşı düşük kalan maaşlarının artırılmasını talep etsede hükümetten olumlu bir çevap gelmiş değil.

İngiltere, İskoçya ve Galler’de demir yolu çalışanları son 30 yılın en büyük grevine çıktı. Personeller; işten çıkarmaların önlenmesi, fiyatların makul oranda arttırılması ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesini istiyor. Yaklaşık 50 bin temizlik işçisi, işaretçi, bakım görevlisi ve istasyon personeli bugün 24 saatliğine iş bıraktı. İşçiler, Perşembe ve Cumartesi günleri de grev yapacak.

Başkent Londra’da metro çalışanları da greve katıldı. Kentin toplu taşıma hizmetlerini yürüten Transport for London (TfL) yolculara toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine bisiklete binmelerini ya da yürümelerini tavsiye ediyor.

Enflasyon Avrupa’nın käbusu olacak sanki!

Demiryolu sendikası RMT, İngiltere’de yüzde 9 ile son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyona karşı düşük kalan işçi maaşları nedeniyle greve gidilmesini bir gereklilik olarak açıkladı.

Grevin önüne geçilemedi

Grevin önüne geçilmesi için Pazartesi günü yapılan son görüşmelerden de sonuç çıkmayınca sendikanın 50 bini aşkın üyesi üç günlüğüne iş bırakma yoluna girerek emeğinede sahip çıkmış oldu.

Büyük kuyruklar oluştu

Grev sebebiyle tren seferlerinin sadece yüzde 20’sinin yapıldığı ülkede özellikle işe gidiş saatlerinde otobüs duraklarında büyük bir yoğunluk yaşandı. Otobüslerin dolu olduğu için duraklarda durmadığı Londra’da insanlar işe ve okula gitmekte büyük zorluk çekti. Taksiye talebin büyük oranda arttığı Londra’da sokak ve caddelerdeki otomobil yoğunluğu da kentteki trafik sorununu ağırlaştırdı.

Yüzde 3 zam teklifi kabul edilir mi?

RMT sendikası, demiryolu şirketlerinin yüzde 3’lük zam teklifini kabul etmiyor. Sendika, hükümeti demiryolu şirketlerine tatmin edici bir zam sunma esnekliği vermemekle suçluyor.

Mantığa bakın!

Hükümet ise görüşmelere müdahil olmadığını ancak olası büyük zamların enflasyonu daha da yükseltecek spiral bir etkiye yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Johnson’a göre suçlu sendika

Başbakan Boris Johnson ise sendikaları „yardımcı olduklarını iddia ettikleri insanlara zarar vermekle“ suçluyor. Johnson, „İngiliz halkı ve demiryolu işçilerinin yararına makul bir anlaşma“ sağlanması için çağrıda bulunmuştu.