Almanya’nın Berlin, Hamburg, Köln, Stuttgart, Freiburg ve Münih ile İsviçre’nin Basel kentinde alanlara çıkan yüz binlerce kişi, ırkçı saldırıları protesto etti.

Başta başkent Berlin olmak üzere Almanya’nın 60’a yakın kentinde toplanan yüz binlerce kişi, ABD ve Almanya’daki polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etti. Sosyal medya üzerinden #blacklivesmatter (Siyahların hayatı önemlidir) sloganı altında düzenlenen gösterilerin en büyüğü Berlin’de yapıldı. Kentin merkezindeki Alexander Meydanı’nda 20 bin kişi bir araya gelirken, polis göstericilerin büyük bölümünün Corona salgınıyla ilgili uyarı ve sosyal mesafe kurallarına uymadığını belirterek, meydana girişi durdurdu .

HAMBURG

Hamburg’da yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı gösteri de aynı nedenle polis tarafından durdurularak, dağıtıldı.

Deutzer Werft’te öğlen saatlerinden itibaren on binler toplanmaya başladı. Antifa tarafından düzenlenen eylemde organizatörlerin talebi üzerine bayrak taşınmadı, göstericiler siyah giyindi. Göstericilerin büyük çoğunluğu gençlerden oluşuyordu. Eyleme Köln, Bonn ve çevresindeki Demokratik toplum merkezi ve Kadın meclisi üyeleri pankartları ile katıldılar.

Yapılan İngilizce ve Almanca konuşmalarda ırkçılığın coğrafya tanımadığının altı çizildi. Devlet ve polis şiddeti sık sık alkışlarla protesto edildi. Faşizmi ve ırkçılığı deşifre eden rengarenk dövizler dikkat çekti.

8 DAKİKA, 46 SANİYE SESSİZLİK

Eylemde polisin Floyd’un boynuna dizi ile bastırarak onu nefessiz bıraktığı süreye atfen oturma eylemi yapıldı. Göstericiler 8 dakika 46 saniye boyunca sessiz kalarak Floyd’u andı.

Baden Württemberg’in Başkenti Stuttgart Schlossgarten’da birçok renkten kimlikler ırkçılığa karşı eylem alanına gelerek tepki gösterdi. Eyleme sol sosyalist kurumlarda destek verdi. Göstericiler, “George Floyd için adalet”, “Irkçılık tüm dünyanın en büyük belası” ve “Susmak seni de suç ortağı yapar” şeklinde pankartlar ve George Floyd’un fotoğraflarının yanı sıra, Almanya’da polis şiddeti sonucunda yaşamını yitirenlerin de fotoğraflarını taşıdı.

15 binin üzerinden kişinin katıldığı ırkçılığa karşı eylemde sloganlar hiç dinmedi. Sürekli, “Hoch die İnternationale Solidaritet” sloganı eyleme damgasını vurdu.

Yapılan konuşmalarda Floyd’un maruz kaldığı polis şiddetinin münferit olay olmadığına işaret edilerek, Almanya’da da çok sayıda kişinin ırkçı şiddetten dolayı hayatını kaybettiği anımsatıldı. Son olarak, 19 Şubat 2020’de Almanya’nın Hanau kentinde Tobias R. isimli 43 yaşında ırkçı bir Alman, 4’ü Türk olmak üzere göçmen kökenli 9 kişiyi öldürdürmüştü.

FREIBURG

Freiburg kentinde de Amerika’daki ırkçı saldırı ve devletlerin faşist politikalarına karşı alanlara aktı. Renkli görüntülere sahne olan protestolarda, Irkçıların saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerde unutulmadı. Irkçılığın dili, dini, ülke sınırlarının olmadığına dikkat çekildi.

BASEL

George Floyd’un katledilmesi ve batı ülkelerinde yükselen ırkçı politikalar İsviçre’nin Basel kentinde binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilen yürüyüşle protesto edildi.

Barfüsserplatz’da siyahiler öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi ırkçılığa karşı attıkları sloganlarla “Nefes alamıyoruz” mesajı verdi. Sivil toplum örgütleri, İsviçreli ve göçmen parti temsilcileriyle Türkiyeli göçmen örgütlerinin de katıldığı eylem George Floyd şahsında katledilenler anısına saygı duruşuyla başladı.

Kurum ve parti temsilcilerinin konuşmaları sonrası yürüyüşe geçen eylemciler kentin önemli merkezlerinde oturma eylemleri yaparak burada bildiriler okudu. Dünyada yükselen ırkçılığa ve nefret söylemlerine karşı birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yapılan konuşmalar yapıldı. Eylem Dreirosenbrückee’de düzenlenen mitingle sona erdi.

MÜNİH

Münih kentinde de alanlara çıkan on binlerce kişi, ırkçı saldırıları protesto etti. Münih kentinde bir araya gelen sol, sosyalist kurumlardan ve dünyada birçok ülkede etnik kimliklere yönelik gelişen ırkçılığa karşı “dur” dedi.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde de ırkçılığa karşı yaklaşık on bin kişinin katıldığı bir eylem düzenlendi. Mariahilferplatz’da düzenlenen eyleme birçok dernek destek verdi.