KRV Yüksek İdari Mahkemesi, sığınmacıların Yunanistan’da ağır muamelelere maruz kaldığı gerekçesiyle bu ülkeye iade edilemeyeceklerine karar verdiğini duyurdu.

Şevket Dalboy

Almanya’nın Münster kentinde bulunan Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti (NRW) Yüksek İdare Mahkemesi (OVG), Yunanistan’da sığınma başvuruları kabul edilenlerin şu an için Almanya’dan bu ülkeye iade edilemeyeceklerine hükmettiğini duyurdu.

“Ciddi şekilde insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele tehdidi ile karşı karşıya kalacakları”

Söz konusu sığınmacıların Yunanistan’a sınır dışı edilmeleri durumunda, burada “ciddi şekilde insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele tehdidi ile karşı karşıya kalacakları” gerekçesiyle Almanya’ya iltica başvurusunda bulunmalarının reddedilemeyeceğine karar verdi. Karar, Yunanistan’da uluslararası koruma hakkı elde eden Eritre ve Suriyeli iki davacının başvurusu üzerine alındığı bildirildi.

Söz konusu karar temyiz edilemeyecek.

İki davacı ile ilgili alınan karara göre, Yunanistan’a sınır dışı edilmeleri  durumunda davacıları çalışamayacakları için, “aşırı maddi sıkıntılar” bekliyor olacak. Ayrıca sığınmacılar için Yunanistan’daki kabul merkezlerinde veya evsizler için barınaklarda konaklama imkanlarının da olmayacağı kararda vurgulandı. Söz konusu karar temyiz edilemeyecek.