Federal Almanya’da salgınının yayılmasını önlemek için uygulanan kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması talep edildi. Şehirler ve Belediyeler Birliği ekonomi, eğitim ve kültür alanlarında bu beklentinin arttığının altını çizdi.

Ümit Kalın

Alman Şehirler ve Belediyeler Birliği Genel Müdürü Gerd Landsberg, verdiği demeçte, kısıtlamalardan, „Net ve kademeli bir çıkış stratejisine ihtiyaç olduğunu“ ifade etti. Enfeksiyon rakamlarının halihazırda çok yüksek olmasına karşın gözle görülür bir azalma kaydedildiğini belirten Landsberg, „Bu nedenle siyaset şimdi hangi insidans değerlerinde, hangi gevşemeler uygulanacağına dair net bakış açıları sunmalıdır“ ifadelerini kullandı.

Anaokulları ve ilkokullar ön planda

Salgının yayılma durumunun bölgesel olarak farklılıklar göstereceğini ifade eden Landsberg, bununla birlikte, anaokulları ve ilkokullar için beklentilerin her yerde ön planda tutulması gerektiğini vurguladı. Landsberg, evden çalışma (Homeoffice) ve uzaktan eğitimde, „Uzun zamandır performans sınırlarına ulaşmış olan“  ebeveynlerin  bu yönde beklenti içinde olduklarının altını çizdi.

„Ekonominin de sağlam planlama için bu sinyallere ihtiyacı var“

Korona kısıtlamalarının esnetilmesinin, ekonomik açıdan da rahatlamaları beraberinde getireceğini kaydeden Landsberg, „Ekonominin de sağlam planlama için bu sinyallere ihtiyacı var“ dedi.

Sadece perakende ve gastronomi sektöründe değil, aynı zamada kültürel alanda da durumun „dramatik“

Devletin aylarca her ödemeyi üstlenebileceği yönünde bir izlenim oluşmasını „gerçeklikten uzak“ olarak tanımlayan Landsberg, sadece perakende ve gastronomi sektöründe değil, aynı zamada kültürel alanda da durumun „dramatik“ olduğunu jaydetti.

Belediye bütçesine katkı sağlayacak şekilde bir düzenleme getirilebilir.

Landsberg somut olarak, mağazaların açık olduğu pazar günlerinin sayılarının arttırılarak perakende sektörüne ek perspektifler sunulabileceğini belirtti. Pandemi döneminde online satışların arttığına da işaret eden Landsberg, bu alanda faaliyet gösteren şirketlere yönelik belediye bütçesine katkı sağlayacak şekilde bir düzenleme getirilebileceğini söyledi.

Landsberg ayrıca, „(Şirketler) kullandıkları belediye altyapısının finansmanına, örneğin nakliye vergisi yoluyla uygun bir şekilde dahil edilmelidir“ önerisinde bulundu.