11 Eylül tiyatrosu sonrası Afganistan ve Irak’a yönelik işgalin mimarlarından olan eski ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in olduğu bildirildi.

Şevket Dalboy

Emperyalist Amerika Birleşik Devletleri’nin 1975-1977 yılları arasında Gerald Ford ve 2001-2006 yılları arasında George W. Bush’un başkanlıkları döneminde savunma bakanlığı görevinde bulunan Rumsfeld, ABD siyasetinin şahin kanadındandı. Kendi partisi Cumhuriyetçiler arasında da tartışmalı bir isim olan Rumsfeld, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları sonrasında Afganistan ve 2003’teki Irak işgalinde kilit rol oynayarak oluk oluk kan akıtılmasına zemin hazırladı.

Ebu Güreyb ve Guantanamo

Irak’ta Ebu Güreyb cezaevindeki işkence uygulamalarının ve Küba’daki Guantanamo üssündekiişkencelerin kamuoyuna sızması ve gerek Irak gerekse Afganistan’da beklenen askeri başarının elde edilememesi nedeniyle yoğun eleştirilere hedef olan Rumsfeld 2006 yılı sonunda görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Dünya halklarının baş düşmanı

Afganistan’da Taliban’ı devirmek ve 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan El Kaide’yi çökertmek için, Irak’ta da kimyasal silah olduğu iddiasıyla işgale girişen ABD, her iki ülkede de asayiş ve düzeni sağlayamadı. Afganistan’da Taliban’ın, Irak’ta da Saddam Hüseyin’in devrilmesine rağmen savaşlarda yüz binlerce sivil yaşamını yitirdi ve her iki ülke yıllar sürecek bir kaos ortamına sürüklendi. Tarihi değerleri, kültürel mirasları, ekonomisi, alt ve üst yapısı tamanen çökertildi.