Aylardır alevlenen tartışmalar bitmek bilmiyor. AB ve Rusya arasındaki Navalni krizi büyüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB’yi ek yaptırımlar getirmesi durumunda AB ile ilişkileri sonlandırmakla tehdit etti.

Şevket Dalboy

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bakanlığın internet sitesinde yer alan söyleşisinde, AB’nin ek yaptırımlar getirmesi durumunda AB ile bağları koparmaya hazır olduklarını söyledi.

„Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz,“

Lavrov, „Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz, ancak buna karşı donanımlı olmalıyız. Eğer barış isteniyorsa, savaşa da hazır olunmalı“ ifadelerini kullandı.

Almanya ve Fransa’dan Rusya’ya karşı ek yaptırım kararı alınmasına destek mesajı.

Basına konuşan üç AB’li diplomata göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın bazı isimlerin AB’deki banka hesaplarının dondurulması ve AB’ye giriş yasağının getirilmesi söz konusu. Ek yaptırımlarla ilgili AB içindeki görüşmeler devam ederken Almanya ve Fransa’dan Rusya’ya karşı ek yaptırım kararı alınmasına destek mesajı gelmişti. Diplomatlar, yaptırım kararının bu ay içinde alınabileceğine de sinyal verdi.

AB ülkelerindeki mal varlıkları ve banka hesaplarının dondurulması ile AB’ye giriş yasağı.

Planlanan yaptırımlar arasında Navalni’nin ve yanlılarına karşı uygulanan sert müdahaleden sorumlu tutulan Rus yetkililerin AB ülkelerindeki mal varlıkları ve banka hesaplarının dondurulması ile AB’ye giriş yasağı getirilmesi bulunuyor. AB’nin ayrıca geçen Aralık ayında kabul ettiği Küresel İnsan Hakları Yaptırım Rejimi’ni de ilk kez kullanabileceği söyleniyor. Kabul edilen belge uyarınca AB, insan hakları ihlali yaşanan ülkelere karşı yaptırımkararı alabiliyor.

Almanya, İsveç ve Polonya’dan diplomatların ülkeyi terk etmelerini istemişti

Rusya, geçen hafta Navalni protestolarına katıldıkları gerekçesiyle Almanya, İsveç ve Polonya’dan diplomatların ülkeyi terk etmelerini istemiş, Kremlin’in bu tutumuna karşı misillemede bulunan Almanya, Polonya ve İsveç de ülkelerinden birer Rus diplomatı „istenmeyen kişi“ ilan etmişti.

İlk yaptırım listesi Ekim ayında hazırlanmıştı

Avrupa Birliği, Navalni’nin Noviçok grubundan bir madde ile zehirlendiğinin tespit edilmesinin ardından ise geçen Ekim ayı ortasında 6 Rus yetkiliyi hedef alan bir yaptırım listesi hazırlanmış ve bu kişilere AB’ye giriş yasağı getirilmesiyle birlikte banka hesaplarının da dondurulmasına karar verilmişti. Yaptırım listesine alınan isimler arasında Başkanlık İdaresi Başkan Yardımcısı Sergey Kiriyenko ile iç istihbarat servisi FSB’nin başkanı Aleksander Bortnikov da vardı.