Almanya’nın Mannheim kentinde, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinden belediye meclis üyeliğine aday bir siyasetçi dün akşam bıçaklı bir saldırıya uğradı. AfD’li siyasetçinin yaralandığı olayda, saldırgan polis tarafından gözaltına alındı. Olay, yerel saatle 22.45 sıralarında gerçekleşti.

AfD Mannheim teşkilatının verdiği bilgilere göre, saldırı Rheinau semtinde pazar meydanı yakınlarında meydana geldi. Belediye meclisi adayının, bazı kişilerin afişlerini yırttığını gördükten sonra onları neden yaptıklarını sorduğu ve bu nedenle bıçaklı saldırıya uğradığı belirtildi. Yaralanan siyasetçinin hastanede tedavi altında olduğu ve vücudunda kesikler bulunduğu bildirildi. Afişleri yırttığı belirtilen üç kişiden ikisi kaçmayı başardı.

AfD, saldırının aşırı solcular tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü. AfD Baden-Württemberg teşkilatının Başkanı Markus Frohnmaier, saldırıya ilişkin olarak „şoke olduk ve dehşete düştük“ açıklamasını yaptı.

Alman Siyasetçilere Yönelik Artan Saldırılar

Avrupa Parlamentosu ve bazı yerel seçimler öncesinde, Almanya’da farklı partilerden siyasetçilere yönelik saldırılar artış gösterdi. Berlin Ekonomi Senatörü Sosyal Demokrat Partili (SPD) Franziska Giffey ve yine aynı partiden Avrupa Parlamentosu üyesi Matthias Ecke, son günlerde saldırıya uğrayan siyasetçiler arasında yer alıyor.

Geçen Cuma günü de Mannheim’da, İslam karşıtı Pax Europa Yurttaş Hareketi’nin etkinliği sırasında bir Afgan tarafından düzenlenen bıçaklı saldırıda aralarında bir polis memurunun da bulunduğu altı kişi yaralanmıştı. Bu saldırıda yaralanan polis memuru hayatını kaybetmişti ve olay sonrasında Almanya’da suç işleyen Afganların Afganistan’a sınır dışı edilmeleri yönünde tartışmalar başlamıştı. Bu olayın soruşturması Federal Başsavcılık tarafından yürütülüyor.

Güvenlik Endişeleri

Mannheim’da yaşanan son olaylar, Almanya’da siyasi ortamın giderek daha da gerginleştiğini gösteriyor. Özellikle aşırı sağ ve aşırı sol gruplar arasındaki çatışmalar, güvenlik endişelerini artırıyor. Bu bağlamda, siyasetçilere yönelik koruma önlemlerinin artırılması ve toplumun genel güvenliğinin sağlanması için atılacak adımlar büyük önem taşıyor.