Almanya’nın başkenti Berlin’de koronavirüs önlemlerine karşı düzenlenen protestolar sırasında bir grup göstericinin Alman Federal Meclis binası Reichstag’a girme girişimine siyasetçilerden tepki gelmeye devam ediyor.

Ümit Kalın

Alman hükümetinin koronavirüse karşı yürüttüğü politikaların protesto edildiği gösteriler sırasında cumartesi akşamı bir grup göstericinin Berlin’deki Alman federal Meclis binası Reichstag’ın  önündeki barikatları aşarak merdivenlere akın etmesine siyasetçilerden tepki geldi.

“Aşırı sağcı serserilikler“

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada „Alman Meclisi önünde Reich bayrakları ve aşırı sağcı serserilikler demokrasimizin kalbine yönelik tahammül edilemez bir saldırıdır. Bunu asla kabul etmeyeceğiz“ ifadelerini kullandı.

“Gerçekten çok kızgınım“

Savunma Bakanı, Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer ise „Açıkça konuşmak gerekirse yaşananlar ve orada ortaya çıkan karelerle ilgili olarak gerçekten çok kızgınım. Alman Meclisinde yeniden Reich bayrağının dalgalanması katlanılır bir şey değil“ diye konuştu.

“Özgürlüğü devlet kurallarının ayaklar altına alındığı yerde son bulur“

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte „Fikir çeşitliliği sağlıklı bir toplumun markasıdır. Ancak toplanma özgürlüğü devlet kurallarının ayaklar altına alındığı yerde son bulur“ şeklinde konuştu. „Reichstag binası parlamentomuzun çalışma alanı ve bu nedenle özgür demokrasimizin sembolik merkezi. Anarşist ve aşırılık yanlılarının onu kendi amaçlarına alet etmeleri tahammül edilemez. Bugün bunu hızlı ve etkili şekilde engelleyen polise teşekkür ediyorum. Devletin bu tip insanlara karşı sıfır toleransla ve sert ekilde müdahale etmesi gerekiyor“ dedi.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda „Herkesin koronayla mücadele önlemlerine karşı çıkma ve elbette kendi fikirleri için protesto yapma hakkı var. Ancak kimse bunun için aşırı sağcıların peşinden gitmemeli, polisleri tehlikeye atamamalı ve birçok kişiyi enfeksiyon riskine sokmamalı. Meclisin önünde Reich bayrakları utanç verici“ ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı ve SPD’nin Başbakan adayı Olaf Scholz ise „Anayasamız fikir ve gösteri özgürlüğünü garanti altına alıyor. Bu Weimar Cumhuriyeti ve Nazi dönemine bir yanıttır. Nazi sembolleri ve Reich bayraklarının Alman Meclisi’nin önünde işi yok“ ifadelerini kullandı.

„Demokrasimize saldırı“

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Cumartesi akşamı Reichstag önünde yaşanan olayı „Demokrasimize saldırı“ sözleriyle değerlendirdi. Parlamento binasının barikatlarla ve güvenlik güçleriyle çevrili bir mekân olmasını istemediğini belirten Klingbeil, parlamentonun İhtiyarlar Heyeti ve Berlin eyalet parlamentosu ile parlamento binasının nasıl daha iyi korunabileceğinin tartışılması gerektiğini söyledi ve „Ancak hafta sonu gördüğümüz görüntüler kesinlikle kabul edilebilir değil“ dedi.