Rusya kendisine karşı ABD adına atılan adımlara vakit kaybetmeden anında cevap veren politikaları hayata geçiriyor. Bunlardan biride NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan komşusu Finlandiya’ya karşı oldu.

Finlandiya’ya yapılan Doğal gaz sevkiyatının durdurulduğunu açıkladı. Gazprom, karara Finlandiya’nın doğal gaz ödemelerini ruble cinsinden yapmamasını gerekçe göstererek karar verdiklerini açıkladı.

Ödemeler ruble cinsinden yapılacak…

Rus enerji şirketi Gazprom, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğal gaz ödemelerinin ruble cinsinden yapılması kararını hatırlatarak, Finlandiya’nın bu karara uymaması nedeniyle sevkiyatın durdurulduğunu duyurdu.

Gazprom’un açıklamasına göre, Finlandiya geçen sene doğal gaz ihtiyacının üçte ikisini Rusya’dan karşıladı. Gazprom, Finlandiya’nın Rusya’dan aldığı toplam doğal gaz miktarının 1 milyar 490 milyon metreküpe ulaştığını belirtti.

“Başka kaynaklar kullanılacak“


Fin enerji şirketi Gasum da Rusya’nın doğal gaz sevkiyatını durdurduğunu doğruladı. Şirket, yaz ayları boyunca başka kaynaklardan temin edilen doğal gazın Baltık koridoru üzerinden müşterilere dağıtılacağını açıkladı. Gasum yöneticisi Mika Wiljanen, „Özenle kendimizi bu duruma hazırladık, doğal gaz dağıtım ağında bir sorun oluşmadığı sürece müşterilerimize gelecek aylarda da doğal gaz sevk edebileceğiz“ değerlendirmesini yaptı.


Rusya daha önce de rubleyle ödeme sistemine uymadıkları gerekçesiyle Polonya ve Bulgaristan’da doğal gaz sevkiyatının askıya alındığını duyurmuştu.

AB üyesi ülkeler ödemelerini nasıl yapıyor?

Putin’in hayata geçirdiği yeni ödeme sistemi müşterilerin Gazprom bankasında bir hesap açarak ödemelerini buraya yapmasını ve bankada rubleye çevrilen ödemenin Gazprom’a havale edilmesini öngörüyor. Rusya’nın açıklamasına göre, aralarında Almanya’nın da bulunduğu birçok AB üyesi ülke ödemelerini sistemle yapmaya başladı.